Weganka w ciąży – ile potrzebuje białka?

Jest wiele kobiet, które lubią jeść wegańskie posiłki podczas ciąży i właśnie dlatego chcielibyśmy Wam przybliżyć jakie jest zapotrzebowania białka podczas ciąży jedząc wegańskie dania. Dowiesz się również jakie są jego najlepsza źródła.

Słowo białko pochodzi od greckiego słowa proteios, co oznacza „pierwotny”. Być może to słowo zostało wybrane ze względu na podstawową rolę białka w organizmie. Białka są odpowiedzialne za wszystko, od struktury mięśni i kości, poprzez prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, aż po trawienie pokarmu. Ponadto wiele hormonów jest wytwarzanych z białka, a odpowiednie białko pomaga promować zdrową skórę, włosy i paznokcie. W ciąży potrzebne jest dodatkowe białko, aby wesprzeć wzrost dziecka – na przykład budując kości i mięśnie. Potrzebujesz także dodatkowego białka w miarę wzrostu objętości krwi i powiększania piersi i macicy.

Podczas ciąży zyskasz nieco ponad kilograma białka. Około połowy kilograma stanowią mięśnie, włosy, skóra, kości, zęby i narządy wewnętrzne dziecka. Druga połowa to zwykła zawartość w ciele.

Zanim zaszłaś w ciążę, potrzebowałeś około 0,8 grama białka na kilogram masy ciała, który ważyłaś. Aby wykonać matematykę, weź swoją wagę sprzed ciąży w kilogramach i pomnóż przez 0,8 – tyle białka potrzebowałeś przed zajściem w ciążę. Na przykład, jeśli ważysz 60 kilogramów, pomnożysz 60 przez 0,8 (dozwolone są kalkulatory, to nie jest test!) i otrzymasz 48 gramów białka.

brzuch kobiety w ciąży

Dodatkowa ilość białka w ciąży

Nawet na początku ciąży potrzebna jest dodatkowa ilość białka, aby wspierać zmiany w ciele i wzroście dziecka. Potrzebujesz około 25 gramów białka dziennie więcej niż przed zajściem w ciążę. Po prostu weź ilość białka zalecaną przed zajściem w ciążę (0,8-krotność masy ciała sprzed ciąży) i dodaj 25 gramów. Na przykład, jeśli ważyłeś 60 kilogramów przed ciążą, pomnożysz 60 przez 0,8, a następnie dodasz 25, co daje łącznie 73 gramy białka. Tyle jest zalecane dzienne białko (w gramach). Ta ilość jest o około 50 procent wyższa niż zalecenia dotyczące białka dla kobiet niebędących w ciąży.

Jeśli masz szczęście oczekiwać bliźniaków, potrzebujesz jeszcze więcej dodatkowego białka. Mamusie bliźniaków powinny dodać 50 gramów białka do swoich potrzeb w okresie ciąży. Tak więc, jeśli obliczyłeś swoje zapotrzebowanie na białko przed zajściem w ciążę jako 48 gramów dziennie, dodasz 50 gramów, aby uzyskać 98 gramów białka.

Niektórzy eksperci wegańscy odżywiania zalecają, aby weganie otrzymywali nieco więcej białka niż nie-weganie. Ich uzasadnieniem jest to, że wegańskie źródła białka, takie jak fasola i produkty pełnoziarniste, są trudniejsze do strawienia. Sugerują około 10 procent więcej białka dla wegan. Ta kwota jest dość niewielka i nie należy się tym przejmować. Jeśli chcesz obliczyć, pomnóż zalecenie dotyczące białka przez 1,1.

Wegańskie źródła białka

Lista wegańskich produktów spożywczych niezawierających białka jest znacznie krótsza niż te, które dostarczają białka. Żywność dostarczająca białko obejmuje wszystkie odmiany fasoli od adzuki do żółtej, ziarna, orzechy i nasiona, masło orzechowe i masło nasienne, warzywa, ziemniaki, żywność sojową, analogi mięsa (produkty przypominające mięso) i seitan („mięso” pszeniczne) ).

Żywność i składniki, które nie są dobrym źródłem białka:

    Tłuszcze i oleje – margaryna, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, inne oleje, większość sosów sałatkowych
    Cukier i inne substancje słodzące – syrop klonowy, melasa, nektar z agawy
    Napoje bezalkoholowe, kawa, herbata
    Zioła i przyprawy – spożywane ilości są zbyt małe, aby zapewnić dużo białka
    Owoce – pamiętaj, że owoce to świetne jedzenie; po prostu nie są dobrym źródłem białka
    Alkohol – ale i tak tego nie pijesz, prawda?

Więc jeśli nie jesz twardych cukierków, smażonych bananów i tym podobnych do każdego posiłku, każdego dnia istnieje szansa, że ​​otrzymujesz dużą ilość białka.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, czy otrzymujesz wystarczającą ilość kalorii. Brak przybierania na wadze może oznaczać, że jesz mniej kalorii niż potrzebujesz, co oznacza, że ​​białko jest używane głównie do podtrzymywania funkcji organizmu, a nie do budowy mięśni dziecka.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *