Poprzez panujący w dzisiejszym czasie trend zwany promocją zdrowego stylu życia, mleka roślinne stają się najczęstszymi produktami, po które sięgamy jako zamienniki mleka krowiego.
Jak wiadomo napój ten produkowany jest zazwyczaj z roślin strączkowych, zbożowych, nasion, a także orzechów.
Odkąd pojawił się na sklepowych półkach jego popularność ciągle wzrasta. Obecnie zazwyczaj jest dostępnych kilka rodzajów mleka roślinnego w naszych sklepach. Wśród nich wyróżniamy średnio sześć tego typu napojów pochodzących z przetwarzania roślin.
I tak mamy mleko sojowe, kokosowe, orzechowy, ryżowe, migdałowe a także owsiane. W związku z tym czasami zastanawiamy się, które z nich wybrać, które będzie odpowiednie dla naszej diety. Otóż, aby wybrać napój, który będzie dla nas najkorzystniejszy warto poznać niektóre walory i właściwości wymienionych wyżej rodzajów tegoż wartościowego napoju zwanego mlekiem. Poznajmy więc kilka cech tychże typów analizując kolejno ich walory.
Najpopularniejsze z tych napojów to mleko sojowe. Ma ono najbardziej zbliżony skład do mleka krowiego. Zawiera sporą ilość wysokoprzyswajalnych białek, a także stosunkowo niską ilość cukrów prostych i tłuszczów. Kolejne z nich mleko migdałowe, również jak sojowe jest niskotłuszczowe, a co najważniejsze zawiera bardzie niewiele kalorii. Jest źródłem kombinacji witamin, z których wyróżnia się witamina E, jest najmniej uczulające spośród wyżej wymienionych co sprawia , że może być z powodzeniem spożywane przez alergików.
Najmniej natomiast popularne, mleko owsiane jest napojem zawierającym dużą ilość węglowodanów, a co za tym idzie jest mlekiem roślinnym najbardziej kalorycznym. Jego lekko gorzkawy smak sprawia, iż nie jest ono napojem najchętniej spożywanym spośród tego rodzaju produktów. Następne w kolejce mleko ryżowe, jest szczególnie doceniane przez osoby, których organizm nie toleruje laktozy i glutenu. Jednakże ze względu na niskie ilości białka, nie powinno być stosowane jako zamiennik mleka krowiego, gdyż nie jest to produkt w pełni zaspokajający potrzeby ludzkiego organizmu. Plusem tego mleka jest natomiast jego neutralny zapach i delikatny smak. Mleko kokosowe jest natomiast mlekiem, które jest wykorzystywane najczęściej w kuchni, choćby ze względu na podobieństwo do popularnej śmietanki. W jego skład wchodzi wiele składników mineralnych takich jak wapń czy żelazo. Mlekiem, które zostawiłem na sam koniec jest to przyrządzane z orzechów, najczęściej włoskich i laskowych. Jest to najbardziej pożywne, zawiera wysoką ilość białka, kwasów tłuszczowych Omega, witaminę E i wiele mikroelementów.
Reasumując, każdy z tych napojów spożywany w rozsądnych porcjach ma z pewnością wiele zalet, dlatego warto spróbować każdego z nich.