Przyczyny wypadania włosów

Browse By

U mężczyzn najczęściej (90% wszystkich powodów łysienia) przyczyną wypadania włosów jest przemiana testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy na DHT, nazywa się to łysieniem androgenowym. Wiadomo na jego temat sporo, ale niestety nieznana jest do końca przyczyna całego zjawiska – nie wiadomo też, dlaczego włosy z tyłu głowy są odporne i na nie nie wpływa DHT. Na szczęście jest coraz więcej preparatów powstrzymujących wypadanie włosów, a także pojawia się nowa nadzieja w postaci wszczepiania komórek macierzystych, wiele nowych metod wyszło już poza laboratoria i są w trakcie, a niektóre już nawet po przeprowadzonych badaniach klinicznych na ochotnikach.

Bardzo często źle pracująca tarczyca bywa powodem wypadania włosów. Mamy dwie sytuacje w chorobach tarczycy – jedna z nich to niedoczynność, a druga to nadczynność tarczycy. Przy niedoczynności mamy sytuację tego typu, że włosy tracą połysk, są szorstkie i łamliwe, czasami pojawia się tzw. objaw Hertogha, który objawia się tym, że łysieje 1/3 zewnętrznej części brwi. Przy nadczynności natomiast włosy mają wręcz nienaturalny połysk, a łysienie ma najczęściej postać rozlaną lub ograniczoną do części czołowej głowy.

Wiele chorób powoduje wypadanie włosów – z chorób przewlekłych jest to cukrzyca, ale więcej problemów z wypadaniem włosów mają chorzy leczeni tabletkami, insulina, bowiem wpływa na zmniejszenie się liczby włosów telogenowych. Łysienie cukrzycowe ma charakter rozlany, ale z nasileniem na czubek głowy.

Często efekt przebycia choroby z wysoką temperaturą powoduje wypadanie włosów, najczęściej dzieje się tak po chorobach zakaźnych – tu łysienie ma charakter rozlany, a po pewnym czasie włosy odrastają. Bardzo rzadko wypadanie włosów po chorobie zakaźnej jest z nią kojarzone, ponieważ wypadanie włosów następuje po 2-4 miesiącach po ustąpieniu gorączki.

Choroba tkanki łącznej – toczeń rumieniowaty powoduje też wypadanie włosów. Tu po wyleczeniu podstawowej choroby włosy odrastają. Podobnie dzieje w chorobach skóry, gdy ktoś zarazi się grzybicą wówczas włosy najczęściej łamią się i tworzą plackowate łysiny.

Grzybica przypomina łysienie plackowate – łatwo to jednak rozróżnić – włosy w łysieniu plackowatym wypadają owalnie, a skóra pozostaje czysta, w grzybicy łamią się włosy i na skórze powstają różne zmiany. Łysienie plackowate jest chorobą o nieznanym pochodzeniu – wiadomo, że można je odziedziczyć i na pewno stres może być tego przyczyną.

piękne włosy

Przyjmowanie leków, szczególnie niektórych antybiotyków powoduje wypadanie włosów. Lek – antybiotyk leczący skórę z trądzikiem i pryszczami powoduje, jako efekt uboczny wypadanie włosów. Leki zwane cytostatykami (stosowane nie tylko przy nowotworach) i immunosupresyjne dają w większości wypadków efekt wypadania włosów – włosy zaczynają wypadać około 3 tygodni od rozpoczęcia kuracji, często wypadają wszystkie, ale odrastają i to niekoniecznie identyczne jak były bywa, że proste stają kręcone, a siwe odzyskują kolor – nieznana jest przyczyna takich zmian.

Często również leki leczące tarczycę, przeciwkrzepliwe oraz u kobiet hormony w antykoncepcji mogą powodować wypadanie włosów. Zresztą jest jeszcze wiele leków, które mogą osłabiać włosy – jest to zazwyczaj opisane w skutkach ubocznych na ulotce informacyjnej.

Wypadanie włosów może być również spowodowane zatruciem środkami chemicznymi talem, arsenem lub rtęcią – wystarczy spożyć niewielką ilość trucizny i następuje to po 2 tygodniach od zdarzenia – po około 8 tygodniach następuje odrost włosów.

Bardzo często, z czego nawet nie zdają sobie sprawy wszyscy lekarze, zapominając o tym, włosy wypadają z powodu alergii – niestety uczulenia nie zawsze muszą dawać jakieś typowe objawy skórne – może to być wypadnie włosów, jako jeden podstawowy objaw.

Nasze włosy narażane są na różne czynniki zewnętrzne, w rejonach przemysłowych i wielkich miastach bywają sytuacje, że razem z mgłą i deszczem spadają na naszą głowę ciężkie składniki nieobojętne dla zdrowia.

Ostatni czynnik wpływający na wypadanie włosów to słońce, ponieważ promienie UV niszczą włosy, są szkodliwe podobnie jak dla skóry, im jaśniejsze są nasze włosy, im mniej mamy pigmentu, tym szybciej są one niszczone po lecie, słonecznym plażowaniu, na jesieni włosy zaczynają nagle wypadać. To wina słońca.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.