Promieniowanie UV, a zdrowie Twoich włosów

Browse By

Jaki wpływ na włosy wywołuje promieniowanie UV?

blondynka

Z czym kojarzy Ci okres ciepłego, beztroskiego lata? Jakie wywołuje on w Tobie emocje? Zapewne pozytywne, kojarzone z radością, nieskrępowaną niczym wolnością i… słońcem. To czas, kiedy, pełny relaksu i dobrego humoru, z przyjemnością zasiadasz na wygodnym leżaku i w promieniach ciepłego słońca sączysz zimne, krystalicznie czyste piwo. Ale… stop! Czy zdawałeś sobie sprawę z faktu, że w każdym momencie Twojego wypoczynku i odprężenia, istne katusze przeżywać mogą Twoje włosy? Negatywny i szkodliwy wpływ promieniowania UV może bowiem przysłużyć się do zdecydowanego obniżenia kondycji nawet najzdrowszych pasm. Co w takim razie powinieneś robić? Jak chronić swoje włosy by zachowały one piękny i ponętny wygląd skupiając jednocześnie na sobie wzrok całej masy… pięknych kobiet.

Szkodliwy wpływ promieniowania UV, czyli słońce w roli odwiecznego wroga Twoich włosów

Latem, podczas beztroskich wakacji, nie tylko kobiety lubią czerpać przyjemność z odbywanych (niekiedy długimi godzinami) kąpieli słonecznych. Ten typ wakacyjnej przyjemności bliski jest bowiem również znacznej części Panom. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na położenie na ciepłym piasku plaży i delektowanie się promieniami słonecznymi, powinieneś uświadomić sobie, iż właśnie zupełnie dobrowolnie zgadzasz się na… niszczenie swoich włosów. A w jaki sposób działa szkodliwe promieniowanie UV? Otóż promieniowanie słoneczne w sposób nieodwracalny rozrywać może niektóre z wiązań białkowych włosów, a ponadto niszczy cenne, obecne w zdrowych pasmach aminokwasy. W konsekwencji

długotrwałego kontaktu kosmyków z promieniowaniem słonecznym włosy stać mogą się więc suche, podatne na łamanie oraz zdecydowanie bardziej kruche, pozbawione naturalnej sprężystości. Wnioski nasuwają się same – odwodnione i pozbawione wilgoci włosy – oto skutek działania promieniowania słonecznego. Warto dodać, że promieniowania UV zdecydowanie bardziej od brunetów, unikać powinni blondyni, gdyż to właśnie włosy jasne są zdecydowanie bardziej podatne na niszczący wpływ promieni słonecznych.
fryzura
Metody naturalne, czyli jak chronić i pomóc własnym pasmom?

Poznałeś już wroga, a więc wiesz, że Twoje włosy z całą pewnością nie są tak optymistycznie nastawione do tematu opalania, jak Ty sam. Niemniej jednak nie powinieneś popadać w nadmierną przesadę. Wszak fakt negatywnego wpływu na włosy, z całą pewnością nie powinien popsuć Ci letniego wypoczynku. Zamiast więc rezygnujesz z przyjemnego dotyku słońca, postaw na metody, dzięki którym uzyskasz kompromis, a więc ochronę włosów podczas opalania. Najprostszym sposobem ochrony kosmyków będzie więc po prostu przykrycie ich czapką, kapeluszem czy też bawełnianą chustą. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest w Twoim stylu, w drugiej kolejności możesz pokusić o zastosowanie starej jak świat, naturalnej receptury powstałej w oparciu o zbawienne właściwości oleju sezamowego. Wspomniany olej sezamowy – stanowiący notabene cenne źródło w pełni naturalnego czynnika chroniącego włosy przed słońcem SPF (sun protection factor) – musisz po prostu dokładnie wmasować we włosy oraz skórę głowy okrężnymi ruchami i… gotowe. Twoje kosmyki są już zabezpieczone przez zgubnym wpływem promenowania UV, a Ty może czerpać pełnię radości z opalania i letniego wypoczynku.

Metody wprost z półki drogeryjnej, czyli przegląd „gotowych” kosmetyków do włosów

Niektórzy z nas nieszczególnie ufają jednak metodom żywcem wziętych z apteczki przysłowiowej „babuni”. Jeśli więc nie masz zamiaru wklepywać w pasma naturalnego oleju sezamowego, na jego miejsce możesz równie dobrze zakupić gotowe już kosmetyki mające na celu ochronę delikatnej struktury włosa, przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Przykładem takiego ”gotowego“ kosmetyku może być szampon przeciw wypadaniu włosów rewitalizujący dla Panów marki Collistar z linii ”do włosów dla Panów”. Produkt ten stworzony został z myślą o codziennej pielęgnacji pasm, i wzbogacony kompleksem Anti-Hair Loss Reinforcing Shampoo with GP4GŽ Complex. Produkt o konsystencji gęstego żelu dogłębnie odżywia oraz wzmacnia włosy osłabione i łamliwe, zawiera również składniki mające na celu ochronę przez negatywnym wpływem promieniowania UV. W przypadku wyrobu marki Collistar są to cenne filtry UV-A i UV-B. Cena kosmetyku, biorąc pod uwagę fakt wzmocnienia oraz zapobieżenia wypadaniu pasm, nie wydaje się zbytnio wygórowana – około 45 zł za 250 ml produktu.

Innym kosmetykiem, mającym jednak za zadanie głównie ochronę włosów przed negatywnym wpływem
promieniowania słonecznego, jest intensywnie regenerujący szampon „Ochrona przed promieniami UV + jedwab” z linii Moc Natury Wax marki L’Biotica. Zasada działania szamponu skupiona została głównie na nawilżeniu przesuszonych kosmyków. Regenerujący szampon „Ochrona przed promieniami UV + jedwab” nawilża i odżywia pasma, a wszystko to za sprawą obecnej w formule kosmetyku zawartości 100% ekstraktu z naturalnej henny. Dodatkowo zawartość jedwabiu poprawia kondycję włosów, wykazuje działanie nawilżające, a ponadto cenny jedwab domyka rozdwojone końcówki kosmyków. W efekcie zastosowania szamponu ”Ochrona przed promieniami UV + jedwab” włosy stają się wygładzone, odżywione i nawilżone. Warto dodać, że kosmetyk ten polecany jest głównie pasmom łamliwym wykazującym problem rozdwojonych końcówek. Kusi także przystępna cena produktu: jedyne 15 zł za opakowanie mieszczące w sobie 200ml szamponu. Słońce, choć z całą pewnością piękne i przyjemnie pieszczące Twoją skórę, może stać się zażartym wrogiem dla włosów. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to konieczności rezygnowania z relaksu związane właśnie z kąpielami słonecznymi. Wystarczy bowiem odpowiednio zadbać o zdrowie swoich kosmyków, a wpływ promieniowania UV nie zagrozi ich delikatnej strukturze.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl
logo firmy handsomemen

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 5]

3 thoughts on “Promieniowanie UV, a zdrowie Twoich włosów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.