Pokrzywa – naturalny antybiotyk

Browse By

Bardzo często wydaje nam się, że rośliny, które rosną dziko są bezwartościowe i należy traktować je tylko i wyłącznie, jako chwast. Z jeszcze większą powściągliwością, a czasami nawet z lękiem traktujemy rośliny, które z racji nieprzyjemnych doświadczeń z dzieciństwa wydają nam się niebezpieczne. Taką rośliną jest bez wątpienia pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.). Tak wiele razy poparzyła nas w dzieciństwie, tak wiele razy przez nią płakaliśmy. Może to właśnie czas na to, żeby przyjrzeć się właściwościom tej rośliny bez zbędnego balastu przykrych doświadczeń.
Pokrzywa zwyczajna ma bardzo długą tradycję i zasłużone miejsce w ziołolecznictwie. Już Hipokrates wychwalał lecznicze właściwości naparu z pokrzywy i biczowania się nią. Działanie wzmacniające krzepliwość krwi, ma pozytywny wpływ na choroby związane z wątrobą, astmą i kolką to powszechnie znane zalety pokrzywy. Roślina ta ze względu na posiadanie licznych włosków z kwasem mrówkowym sprawdza się w leczeniu osteoporozy. Nic tak nie wpływa na kości jak biczowanie bolących miejsc świeżo zerwanymi pokrzywami.

zdjęcie pokrzywy


Kolejnymi jej zaletami jest z pewnością moczopędne działanie, które pomaga w oczyszczaniu organizmu. Picie herbatki z pokrzywy wykazuje też dużą skuteczność w walce z pasożytami. Nasza niedoceniana roślina ma też inne zalety. Ogromna ilość żelaza, witaminy K i B12, b-karotenu, fosforu czy wreszcie witaminy c sprawia, że pokrzywa jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na anemię. Warto też dodać, że ze względu na bardzo niską ilość białek nie musimy obawiać się ewentualnych reakcji alergicznych. Pokrzywa jest rośliną jadalną tak samo jak szpinak czy roszponka. W celu pozbycia się włosków parzących możemy przez chwilę przelewać liście i łodygi pokrzywy wrzątkiem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też smoothie z pokrzywy. Dodatek mięty, cytryny i lodu sprawi, że nasze kubki smakowe będą zachwycone. Co więcej wywar z pokrzywy ze względu na zawartość serotoniny ( hormonu szczęścia) działa korzystnie na układ nerwowy i ogólny stan psychiczny. Pokrzywę z dużą skutecznością stosuje się także w leczeniu niektórych nowotworów.
Ostatnim plusem, który może zachęcić do parzenia i picia pokrzywy jest jej działanie na włosy skórę i paznokcie. Napar pomaga w leczeniu trądziku, przebarwień, świądu skóry. Domowe maseczki i okłady z pokrzywy z pewnością pomogą naszej skórze w zachowaniu świeżego wyglądu.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.