Parabeny – czym są i czy trzeba ich unikać?

Browse By

Parabeny są substancjami, które znajdziemy w wielu różnego rodzaju produktach kosmetycznych, leczniczych, a nawet spożywczych. Czym są parabeny? Czy są szkodliwe? Czy musimy ich unikać?

Parabeny są substancjami chemicznymi, których producenci używają jako konserwantów. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczać produkty przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami i różnymi rodzajami grzybów. W powszechnym użyciu są już od lat 40. ubiegłego wieku. Zaś w latach 90. ubiegłego wieku zostały okryte niechlubną sławą. Dlaczego tak się stało? Czy parabeny rzeczywiście są aż tak niebezpieczne, jak się o tym mówi? A może jest to jedynie kolejny chwyt marketingowy? Skoro parabeny są uznawane za tak niebezpieczne, dlaczego wciąż są w powszechnym użyciu?

makeup

Czy parabeny mają szkodliwe działanie?

Przez ostatnich blisko 30 lat wykonano setki badań nad parabenami. W wielu z nich naukowcy skupili się przede wszystkim na tym, czy parabeny mogą wywoływać reakcje uboczne. Jak się okazało – w wyniku stosowania produktów zawierających niektóre rodzaje parabenów zaobserwowano różnego rodzaju podrażnienia, reakcje alergiczne, a także wiąże się je z powstawaniem chorób nowotworowych czy obniżeniem płodności.

Dlaczego więc parabeny są obecne w tylu produktach?

Obecność parabenów, czyli substancji konserwujących wydaje się być koniecznością. Choć w niektórych przypadkach producenci starają się zamieniać parabeny na inne substancje konserwujące, to jak sami przyznają, ciężko całkowicie z nich zrezygnować. Zabezpieczają one nas przed wnikaniem drobnoustrojów i grzybów do produktów kosmetycznych, leczniczych i spożywczych, a następnie przyjmowaniem tych niezwykle szkodliwych i toksycznych substancji, które mogą siać spustoszenie w naszym organizmie. Na szczęście, nie wszystkie parabeny i konserwanty są szkodliwe.

Które parabeny są szkodliwe, a które nie?

Jak pokazały liczne badania, propyloparaben i butyloparaben stosowane w stężeniu większym niż około 0, 3% są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jednak obniżenie ich stężenia poniżej 0, 2% wydaje się być w pełni bezpieczne, dlatego też w takim stężeniu można stosować te substancje w różnego rodzaju produktach. Z kolei działanie takich substancji, jak metyloparaben oraz etyloparaben nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, może więc skutecznie i bezpiecznie chronić nasze kosmetyki i artykuły spożywcze przed szkodliwymi drobnoustrojami i grzybami. W przypadku pozostałych odmian parabenów naukowcy wciąż toczą spór.

Czy da się unikać parabenów?

Osoby, które chcą całkowicie wyeliminować ze swojego życia parabeny, muszą się sporo natrudzić. Na szczęście, nie jest to niemożliwe. Parabenów nie znajdziemy np. w większości produktów hipoalergicznych i dla skóry wrażliwej. Nie zawierają ich także w większości produkty dla dzieci. Ponadto, wolne od tych substancji są również produkty ekologiczne, naturalne i bio. Artykuły z krótką datą ważności, które często trzeba przechowywać w lodówce również w wielu przypadkach nie posiadają w swoim składzie tych substancji chemicznych. Chcąc unikać parabenów warto również postawić na domowe sposoby pielęgnacji i samodzielne przygotowywanie dla siebie kosmetyków. Wywary i maceraty z ziół, naturalnych składników, płatków kwiatów czy liści drzew i krzewów mogą okazać się niezastąpione w codziennej pielęgnacji. Najprostszy skład i ogromna ilość składników aktywnych sprawiają, że domowe kosmetyki cieszą się ogromną popularnością.

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.