Nie możesz schudnąć? Może to wina bakterii jelitowych

Browse By

Jeśli chodzi o odchudzanie, to nie tylko kalorie w jedzeniu, które jesz, mogą pomóc – lub przeszkodzić. Ostatnie badania wykazały mikroflorę jelitową, mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby i wirusy żyjące w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które mają duży wpływ na utratę wagi.

Naukowcy zrekrutowali 26 dorosłych z nadwagą i otyłością, aby uczestniczyli w programie odchudzania. Podczas trzymiesięcznego programu uczestnicy stracili średnio 3,72kg, ale ci, którzy stracili co najmniej 5% swojej wyjściowej wagi – którą badacze uważali za „udaną” utratę wagi – mieli zwiększoną obfitość bakterii jelitowych phascolarctobacterium w porównaniu do tych, którzy straciło mniej niż 5% masy początkowej.

W drugim badaniu z 2018 r. Naukowcy z Johns Hopkins odkryli, że u myszy z zespołem metabolicznym nie ma białka regulującego stan zapalny o nazwie Toll-like receptor 4 (TLR4), który powoduje znaczny przyrost masy ciała i insulinooporność.

JAK BACTERIA WPŁYWA NA WAGĘ

„Bakterie są silnikami w organizmie, które same zależą od paliwa, aby mogły rosnąć, i aby przetrwać, biorą to paliwo z jedzenia, które jemy” – wyjaśnia badacz David J. Hackam, profesor biologii komórki w Johns Hopkins University School of Medicine. „Odkryliśmy, że w oparciu o skład genetyczny danej osoby (w tym przypadku myszy, ale może to również dotyczyć człowieka), bakterie są programowane w sposób, który zwiększa ich prawdopodobieństwo

konsumowania więcej paliwa dla siebie, pozostawiając mniej dla osoby, w której ciele mieszkają. Z powodu mniejszego dostępnego paliwa ta osoba jest mniej narażona na otyłość. ”

Inne badania wspierają te ostatnie badania. Wśród nich, opublikowane w czasopiśmie Cell, badania wykazały, że osoby z „normalnym” BMI miały inną mikroflorę w swoich jelitach niż te, których BMI zaklasyfikowały je jako otyłe.

Cindy Davis z National Institutes of Health, badała związek między bakteriami jelitowymi a utratą wagi, wyjaśniając, że odgrywa ona rolę we wszystkim, od trawienia po wytwarzanie hormonów regulujących apetyt, w tym leptynę i grelinę. Bakterie jelitowe mogą również wpływać na wrażliwość na insulinę, powodując, że organizm spala więcej (lub mniej) tłuszczu.

Bakterie jelitowe mogą także wpływać na stany zapalne, twierdzi Davis. „Niektóre bakterie jelitowe wytwarzają substancje chemiczne, takie jak lipopolisacharyd, który powoduje stan zapalny i przyrost masy ciała” – wyjaśnia.

DIETA JEST NADAL WAŻNA

Davis mówi, że dieta jest nadal bardzo ważna.

czerwone jabłko

Jedno z przełomowych badań, według których spożywanie wysokotłuszczowej diety „zachodniej” przez jeden dzień miało znaczący wpływ na mikrobiom jelitowy; dodatkowe badania wykazały, że jedzenie mięsa i nabiału zwiększyło obfitość bakterii związanej ze stanem zapalnym, co może powodować przyrost masy ciała.

Podczas gdy genetyka odgrywa rolę w bakteriach jelitowych, Davis zauważa, że ​​zmiana diety może mieć pozytywny wpływ na bakterie. „Tak jak istnieją pokarmy wspomagające wzrost pożytecznych bakterii, istnieją pokarmy, które je minimalizują” – mówi.

ŻYWNOŚĆ DO FOCUSU

Davis sugeruje spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak pełne ziarna, owoce i warzywa, orzechy i nasiona, które stymulują wzrost zdrowych bakterii jelitowych. Ciemna czekolada, zielona herbata i czerwone wino, które zawierają złożone związki chemiczne zwane polifenolami, są również związane z rozwojem pożytecznych bakterii.

Ważna jest także prebiotyka i probiotyki. Prebiotyki, rodzaj błonnika, który powoduje rozkwit dobrych bakterii jelitowych, znajdują się w produktach takich jak banany, pory i czosnek. Sfermentowane produkty spożywcze, takie jak jogurt i kefir, zawierają probiotyki, żywe mikroorganizmy, które poprawiają obfitość dobrych bakterii. Badania, które wykazały, że probiotyki wpływają na mikroflorę jelitową, pomogły w zmniejszeniu masy ciała, poprawie metabolizmu tłuszczów, poprawie wrażliwości na insulinę i zmniejszeniu przewlekłego stanu zapalnego.

Unikaj słodkich pokarmów, które wywołują obfitość szkodliwych bakterii jelitowych, które przyczyniają się do przybierania na wadze, mówi Davis.

THE BOTTOM LINE

Spożywanie różnorodnej żywności o wartości odżywczej może pomóc w promowaniu rozwoju zdrowych bakterii jelitowych, które mogłyby ułatwić schudnięcie. Hackam dodaje: „To powiedziawszy, każdy z nas różni się w zależności od tego, ile zyskujemy lub tracimy na wadze po pewnym posiłku, a obecne badania pokazują, że nasz własny skład genetyczny, w tym ilość TLR4, jaką mamy w naszym ciele, może odgrywać rola poprzez wpływ na bakterie, które żyją w nas. „

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.