Naturalne sposoby koloryzacji włosów

Browse By

Koloryzacja włosów

Wydawać by się mogło, że obecnie, gdy przemysł kosmetyczny oferuje nam mnóstwo farb do koloryzacji oraz środki do pielęgnacji do włosów farbowanych, zaniknie zainteresowanie naturalnymi metodami zmiany koloru włosów. Jest jednak inaczej – coraz więcej osób szuka metod naturalnych. Chemia po prostu niszczy włosy i coraz więcej osób, a szczególnie kobiet to sobie uświadamia. Jeśli weźmiemy pod uwagę , że ponad 70% Polek maluje włosy i są to osoby od lat 15 do… no prawie stu, to na pewno uznamy, że sprawa farbowania włosów jest ważna.

Henna

HENNNA Już 5 tysięcy lat temu w krajach egzotycznych mieszkanki skutecznie zmieniały swój kolor włosów – a ich włosy nie łatwo się farbuję, bo mowa tu o Egipcjankach i Greczynkach, które z natury są czarnowłose. Środkiem, który stosowały ich przodkinie była chna – jest to henna uzyskiwana z egzotycznej rośliny: Lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis). Chna jest znana do dziś i z powodzeniem stosowana przez wiele kobiet. Chna nadaje włosom rudy kolor – to jaki będzie odcień rudości zależy naturalnego koloru włosów, na które nakładana jest ta henna.

Henna nie tylko barwi włosy, ale przy okazji je odżywia i sprawia, że są zdrowsze i lepiej rosną. Jednak z paru powodów nie jest to farba idealna, ponieważ każda henna:

nie wiadomo jaki da kolor w przypadku konkretnych włosów
nie można jej zmyć
nie można na włosy farbowane henną nakładać farb chemicznych – nie można włosów poddawać zabiegom trwałej ondulacji lub chemicznego prostowania
nie można nakładać henny przez dwa miesiące od farbowania chemicznego i miesiąc od trwałej/prostowania
czasami brzydko obciąża włosy, które są bardzo cienkie

Basma

Druga tradycyjna henna to basma, która farbuje włosy n a czarno. Basma dodawana do chny w niewielkich ilościach powoduje, że chna ma bardziej kasztanowy kolor .Basma jest bardzo silna i farbuje włosy na czarno, więc dodawanie jej do chny powinno być bardzo ostrożne.

Barwnik indygo

Oprócz czarnej basmy można dodawać ( i coraz częściej dodaje się) do rudego koloru barwnika indygo (ma on zabarwienie niebieskie – tak barwione są prawdziwe jeansy).Indygo to także barwnik roślinny uzyskiwany z tropikalnej rośliny Indigofera tinctoria – im więcej indygo dodamy do rudej henny tym bardziej ciemnokasztanowy kolor będą miały włosy – zresztą przy pomocy indygo można uzyskać również różne odcienie czerni i zimne i ciemne. Trzeba dokładnie poznać zasady mieszania henny i indygo – na przykład 2/3 henny i 1/3 indygo da włosy ciemny brąz, a 1/3 henny i 2/3 indygo to daje bardzo ciemny brąz.

Amla – amla

Drugim dodatkiem do henny jest amla – amla to też barwnik roślinny uzyskiwany z Emblica officinalis. Amla nie jest używana jako samodzielny barwnik ale jako dodatek do henny Dla uzyskania głębi koloru – najczęściej stosuje się amlę w proporcji 1 do 3 henny. Oczywiście trzeba bardzo dokładnie wykonać papkę, którą nakładamy na włosy – często hennę przygotować trzeba na 12 godzin przed nałożeniem i w odpowiednim czasie dodać amlę lub indygo.

Senna

Henną, ale zwaną senną uzyskiwaną z rośliny Cassia obovata możemy rozjaśniać włosy o dwa, trzy tony. Nie uzyskujemy jasnego blondu, ponieważ ta roślina daje złoty kolor. Należny ją przygotować 12 godzin przed nałożeniem mieszając sproszkowana senne z sokiem z cytryny.p>

Używanie henny to stuka, bowiem włoy nabierają koloru jeszcze przez kilka dni po zmyciu papki z włosów.

ZIOŁA

Kiedyś nie było żadnych środków do farbowania włosów w naszym sensie rozumienia., dopiero XX wiek przyniósł w tym temacie poważne zmiany. Jednak kiedyś również kobiety nie akceptowały swojego koloru włosów, siwizny. Z pomocą przychodziły im zioła, czasami nawet nie były to zioła ale zwykłe zielska takie jak pokrzywa.

Działanie ziół

Większość ziół ma działanie tylko pogłębiające i odświeżające naturalny kolor. Jednak niektóre naturalne środki mogą wpływać na kolor włosów. Oczywiście, przy pomocy ziół nie uda się nam z kruczoczarnej dziewczyny zrobić blondynki, al można zabarwic włosy ton w ton lub powoli przyciemnić lub rozjaśnić włosy.

Uwaga: Nie należy wystawiać włosów na działanie słońca – niektóre dziewczyny podają sobie sposób, w którym jeszcze zalecają posmarowanie włosów sokiem z cytryny przed wystawieniem na słońce, jest to prosta droga do zniszczonych i przesuszonych włosów. Drugim bardzo złym sposobem jest rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – to , że woda utleniona jest w farbach, nie oznacza, że to ona tam działa sama – jest tam w pewnym sensie aktywatorem procesy farbowania, użyta sama wysusza nadmiernie włosy i po prostu niszczy je.

Jasne kolory uzyskujemy płucząc włosy w naparze z rumianku. Jeśli chcemy rozjaśnić włosy o dwa, trzy tony warto użyć w tym celu korzenia rabarbaru – barwi on włosy na złote odcienie, ale ma bardzo silne działanie trzeba kontrolować jego działanie na włosach.

Ciemne włosy przyprószone siwizną można płukać naparem z szałwii – działa ona już za pierwszym razem i pokrywa siwe włosy, ale nadaje się tylko dla szatynów i osób o ciemniejszych włosach.

Na pewno przyciemnia włosy kora dębu – najlepiej zrobić wywar z tej kory lub z łupin orzecha włoskiego – napar robi się w ten sposób, że utrzymuje się na pograniczu wrzenia wodę wraz z ziołami przez około pół godziny, potem wywar, po wystudzeniu przecedza i używa na włosy.

Kwiat nagietka powoduje lekkie zrudzenie włosów, zresztą nawet pokrzywa stosowana leczniczo jako napar do płukania pogłębia naturalny kolor włosów. Warto poszukać informacji jak można ożywić własny kolor włosów, jak w naturalny sposób uzyskać efekt pasemek. Natura działa powoli, ale zmieniając barwę włosa odżywiamy je jednocześnie.I dlatego zioła i henny są warte uwagi.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men
HandsomeMen

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.