Nadmiernie przetłuszczające się włosy

Browse By

Nadmierne przetłuszczanie się włosów ma różne przyczyny i podłoże. W wieku młodzieńczym może być to problem hormonalny, który objawia się również trądzikiem bądź pryszczami, później może sugerować złą dietę, złą pielęgnację lub jakieś schorzenia skóry głowy lub organiczne – na przykład nadczynność tarczycy. Dość często w przypadku przetłuszczania się włosów u mężczyzn jest to nadmierne działanie androgenów, czyli męskich hormonów.

Wiele osób dziedziczy po prostu taki, a nie inny typ urody i w jego rodzinie w linii jednego z rodziców przetłuszczające się włosy to problem większości członków rodziny – tu możemy się wspomagać, by włosy wyglądały lepiej, ale prawdopodobnie nigdy nie zrobią się one zupełnie normalne.

Bardzo często włosy przetłuszczają się wyniku złej pielęgnacji. Kiedyś pojawiła się moda na dokładne szczotkowanie włosów, by poprawić ich kondycję – jest to dobra metoda, ale wyłącznie przy włosach suchych – ma ono, bowiem działanie pobudzające komórki łojowe do wydzielania większej ilości sebum. O ile w wypadku włosów suchych sebum poprzez szczotkę nawilża całe włosy i może poprawić ich wygląd, o tyle przy włosach tłustych powoduje, że są przetłuszczone i może dojść nawet do łojotokowego zapalenia skóry.

Na pewno tłuste włosy to objaw w okresie dojrzewania, gdy gospodarka hormonalna organizmu zostaje przestawiona, często noszenie nieprzewiewnego nakrycia głowy i przegrzewanie jej może powodować nadprodukcję sebum.

Należy, jeśli chcemy w sposób naturalny pomóc sobie z przetłuszczającymi się włosami, zweryfikować swoją dietę, sprawdzić, czy nie jest zbyt bogata w tłuszcze. Należy także poprosić lekarza o proste badanie krwi, aby wykluczyć (albo potwierdzić) zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Ważny jest też dobór kosmetyków do stałej pielęgnacji włosów – należy je myc delikatnym szamponem, nie należy słuchać bajek typu, że częste mycie nasila problem przetłuszczania – może tak się dziać, ale nie z powodu mycia, ale zbyt ciężkich, drażniących skórę kosmetyków. Nie należy myc głowy zbyt gorącą wodą, bo to powoduje nadmierne ukrwienie skóry głowy oraz poprzez to wzmocnienie pracy gruczołów łojowych. Warto, gdy problem jest naprawdę duży, używać kosmetyków aptecznych zawierających między innymi: siarczek selenu i pirytionian cynku, działają one przeciwłojotokowo, ważne są również związki siarki – biosiarka pobudza regenerację naskórka, z kolei rezorcyna działa keratolitycznie i grzybobójczo oraz kwas salicylowy, który dezynfekuje i działa keratolistycznie.

W medycynie naturalnej stosowane są: szyszki chmielu, które działają bakteriostatycznie, czarna rzepa z kolei zmniejsza aktywność gruczołów, dziegieć działa dezynfekująco. A Łopian ma duży zakres działań: działa oczyszczająco, antybakteryjnie i antyseptycznie.

Nie poleca się używać w takiej sytuacji kosmetyków typu, 2 w 1, czyli od razu z odżywką, a odżywki wybierać albo zupełnie naturalne, albo takie, które nie mają w swoim składzie substancji natłuszczających. Nie należy używać odżywek, czy balsamów bez spłukiwania – one są gorzej przyjmowane przez włosy i raczej wskazane przy mocnym przesuszeniu włosów.

W sklepach drogeryjnych i aptekach są specjalne maski wysuszające z glinek – warto poprosić kogoś z domowników i zastosować taką maseczkę na włosy – glinka, bowiem pochłonie nadmiar tłuszczu, a także, co jest tu najważniejsze oczyści i ściągnie pory i do gruczołów łojowych dostaną się substancje regulujące pracę gruczołów łojowych.

Możemy nabyć także toniki pobudzające mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu skóra jest dotleniona i dla gruczołów łojowych jest to sygnał, żeby nieco mniej sebum dostarczać włosom, bo są one w dobrej kondycji. Włosy i skóra przetłuszczają się również wówczas, gdy człowiek pozostaje w stresie – wtenczas zaczyna się nadmierna praca hormonów nadnerczy i łojotok jest jednym z objawów.

U mężczyzn przyczyną przetłuszczania się włosów może być również testosteron pod wpływem enzymu 5 alfa reduktazy przekształcany jest w DHT ( dihydrotestosteron odpowiedzialny również za łysienie).

Czasami dermatolodzy, gdy problem utrudnia normalne funkcjonowanie i dotyczy także skóry twarzy i innych partii ciała, zapisują leki oparte o izotretynoinę – to zazwyczaj skuteczna kuracja, ale niestety dość droga, mająca przy tym wiele przeciwwskazań.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

One thought on “Nadmiernie przetłuszczające się włosy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.