Metody walki z łysieniem

Browse By

U mężczyzn w ponad 90% przypadków łysienia to łysienie androgenowe spowodowane zmianą testosteronu pod wpływem enzymu na DTH (dihydrotestosteron).

Łysienie tego typu jest dziedziczne i jeszcze kilka lat temu nie było praktycznie żadnego leku, który mógłby powstrzymać wypadanie włosów z tej przyczyny. Obecnie sytuacja wygląda nieco lepiej i pojawiły się leki, które powstrzymują wypadanie włosów. Niestety, leki te nie leczą przyczyny łysienia – zresztą nie wiadomo, dlaczego jest to łysienie i dlaczego włosy na potylicy są na nie odporne.

Najbardziej skuteczne są finasterydy oraz preparaty do wcieranie wymienia się różne preparaty 6 BAP (6 Benzylaminopurine), minoxidil (2%-5%). Niektórzy zalecają picie wierzbownicy zwyczajnej. Zioła te

są, co prawda na stany zapalne dróg moczowych, ale również działają na prostatę, więc może i na włosy mogą mieć pozytywny wpływ.

łysiejąca głowa

Finasterydy są skutecznym lekiem, ale mają wiele wad jest to lek, który podrażnia wątrobę oraz powoduje narastanie tłuszczu na klatce piersiowej. Jest to skuteczna kuracja, ale na około 10% pacjentów nie działa i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Bardzo trzeba uważać z finasterydami, szczególnie, jeśli mieszka się z kobietą, która może zajść w ciążę – finasterydy mają bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu – dziecko zawsze rodzi się z wadami. Kobieta nie musi przyjąć leku doustnie, wystarczy, że dotknie tabletkę i już będzie wystarczająca ilość substancji do zaburzeń rozwoju płodu. Finasterydy są skuteczne, ale do pewnego momentu – osoby, które przyjmują lek od ponad 4 lat bardzo często piszą, że początkowo, po około 4 miesiącach zaczynali obserwować bardzo korzystne zmiany, bardzo często oprócz zahamowania wypadania włosów, a również dość często ich odrost. Finasterydy można w Polsce nabyć pod różnymi nazwami i znacznie różniące się ceną: Propecią Proscar Finax, Finpecia.

Ale pojawiają się też inne specyfiki, które mają szersze działanie niż finasterydy takim środkiem jest Dutasteryd, który blokuje dwa enzymy (finasterydy tylko 1) i powoduje ich redukcję o 93% – znany preparat to AVODART

Angielskie laboratorium pracuje od kilku lat nad wszczepianiem komórek macierzystych – ICX-TRC – obecnie prace nad tą metodą są po pomyślnie zaliczonych testach w II etapie – cpo oznacza, że zgodnie z obietnicą w roku 2010 metoda będzie dostępna na rynku, chociaż nie wiadomo nic na temat kosztów takiego leczenia.

Z kolei amerykańska placówka odkryła pewną właściwość skóry głowy i mieszków – otóż, „ranienie” skóry i jej zabliźnianie się powoduje pojawienie się nowych mieszków włosowych.

Pojawiają się, co pewien czas nowe cudowne i naturalne metody – na jednym z forów można przeczytać o skutecznej metodzie z zastosowaniem świeżego korzenia pokrzywy, który to sposób plus preparaty witaminowe może pomóc w odzyskaniu włosów. Metod naturalnych znajdziemy sporo, ale nie ma żadnej gwarancji, że któraś z nich zadziała, albo to, co pomogło panu X będzie tak samo dobre dla pana Y. Ale warto w sumie sięgać do natury, bo czasami jej siła i skuteczność zadziwia.

Mężczyźni dotknięci łysieniem szukają pomocy na całym świecie, niektóre leki, takie jak: Rogaine5% pianka, są czasami sprowadzane z innych kontynentów (tu akurat z USA), czytają wszystko, co na świecie ukaże się na temat leczenia i starają się natychmiast to mieć, jeśli opinie użytkowników są pozytywne. Pozbywanie się łysiny nadal jednak pozostaje ciężką i drogą kuracją. Leki mają różne skutki uboczne – nawet te, które używane są na skórę głowy – Loxon 5% może podrażniać błony śluzowe, mimo że nie miały bezpośredniego kontaktu z nimi, ale lek przenika do krwi.

Obecnie na rynku jest bardzo dużo preparatów, które mają zapobiegać łysieniu męskiemu, ale nadal nie ma najważniejszego leku – leczącego przyczynę, a nie skutek, no, bo ta przyczyna nie jest do końca poznana.

Inne typy łysienia u mężczyzn są podobne jak u pań: może to być łysienie plackowate, łamanie się włosów z powodu grzybicy, łojotokowe zapalenie skóry i w rezultacie wypadanie włosów. Leczenie tu nie jest jakoś specjalnie skierowane pod kątem płci – leki i preparaty są takie same dla kobiet i mężczyzn, a także podobna skuteczność w leczeniu.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Ocena
[Suma: 2 Średnia ocena: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.