Mąka kukurydziana – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie

Browse By

Mąka kukurydziana jest mąką bezglutenową, która wykazuje wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia oraz bogata jest w wartości odżywcze. Polecana przede wszystkim osobom mającym alergię na gluten oraz chorującym na celiakię. Mąkę kukurydzianą otrzymuje się ze zmielonych ziaren kukurydzy. Powszechnie używa się jej do produkcji m. in. makaronów, ciast bądź chleba.

Wartości odżywcze mąki kukurydzianej

Mąka kukurydziana to źródło błonnika, białka, a także witaminy B1, B6 oraz folianów. W mące tego rodzaju znajduje się również wiele składników mineralnych takich jak żelazo, magnez oraz cynk. Ponadto, znajdują się w niej karotenoidy, które nadają jej intensywnie żółtą barwę oraz wykazują działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu, spożywanie mąki kukurydzianej przyczynia się do ochrony przed działaniem wolnym rodników.

Właściwości zdrowotne mąki kukurydzianej

Mąka kukurydziana, dzięki wysokiej zawartości błonnika obniża poziom cholesterolu we krwi. Z racji tego, iż jest źródłem cynku przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Ponadto, skutecznie zapobiega chorobom oczu pojawiających się z wiekiem, a także reguluje aktywność enzymów oraz przyczynia się do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek.

Zastosowanie mąki kukurydzianej?

Mąkę kukurydzianą możemy wykorzystać na wiele sposób. Można przyrządzić z niej chleb, biszkopt, ciasta czy ciasteczka, a także naleśniki, omlety, racuchy, tortillę. Przygotujemy z niej również makaron bądź kopytka. Co więcej, można ją wykorzystać do panierowania mięsa bądź zagęszczenia sosu.

Mąka kukurydziana ma także inne zastosowania. Możemy wmasować ją we włosy i wyczesać, wówczas działa jak suchy szampon. Mąka kukurydziana pomoże również uporać się z grzybicą stóp. Ponadto suchą mąką możemy wyczyścić dywan bądź kanapę, natomiast roztworem mąki z wodą – srebrne sztućce bądź biżuterię.

Warto zaznaczyć, iż mąkę kukurydzianą w łatwy sposób możemy zrobić w domu. Do tego celu potrzebujemy kaszę kukurydzianą. Należy ją zmielić, a następnie przesiać przez sito, po to, by pozbyć się zbyt grubych kawałków.

Na koniec warto zaznaczyć, iż mąka kukurydziana to nie to samo, co skrobia kukurydziana. Skrobia to biały proszek, który w przeciwieństwie do mąki, otrzymuje się z białych pręcików kukurydzy.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.