Lily James

Browse By

Kim jest Lily James ?

Lily Chloe Ninette Thomson, czyli Lily James, to brytyjska aktorka i modelka. Urodziła się w angielskim mieście Esher położonym w południowo-wschodniej Anglii hrabstwa Surrey. Jest córka angielskiej aktorki Ninette Mantle i muzyka Jamesa Thomsona. Lily posiada jednego starszego i młodszego brata. Babka od strony ojca Helen Horton była amerykańską aktorką urodzoną Chicago. Babka ze strony matki Francuzką, która uciekła ze swojej wioski pod Paryżem z powodu Niemców w czasie II WŚ. Następnie babka Lily poślubiła dziadka Jamesa, który był ministrem w RAF. Lily ukończyła Szkołę Sztuk Scenicznych Tring Park, by następnie uczyć się w Guildhall School of Music and Drama. Po ukończeniu szkoły w 2010 roku podpisała kontrakt z kierownictwem Tavistock Wood w Londynie.

Kariera aktorska Lily James

W 2010 roku wcieliła się w Ethel Brown w serialu telewizyjnym produkcji BBC „Just William”, czy dramatycznym serialu telewizyjnym z 2011 roku pod tytułem „Sekretny dziennik call girl”. Wcieliła się również w Lady Rose Aldrige w serialu kostiumowym „Downton Abeby”. W 2012 roku zagrała role Korriny w filmie „Gniew tytanów” i brytyjskim dramacie „Sprinterki” jako Lisa Temple. Film w reżyserii Noela Clarke’a opowiada historie grupy młodych zawodniczek drużyny sztafetowej rywalizujących w Mistrzostwach Świata. Film Sprinterki miał swoją światową premierę w Londynie 7 czerwca 2012 roku. W 2015 roku wcieliła się w Kopciuszka filmie pod tytułem „Kopciuszek” produkcji Disneya, w reżyserii Kennetha Branagha. Równocześnie zaśpiewała piosenkach do filmu „Sing Sweet Nightingale”, „Lavender’s Blue” i „A Dream Is a Wish Your Heart Makes”, które pochodzą z filmu animowanego z 1950 roku. Film miał swoją premierę 13 lutego 2015 roku i wyszedł na ekrany 13 marca 2015 roku.

Lily wraca do telewizji, by wystąpić jako Natasza Rostovą w miniserialu historycznym BBC „Wojna i pokój” w reżyserii Toma Harpera. Sześciu odcinkowy serial jest ekranizacją powieści rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, pod tytułem „Wojna i pokój”. Serial miał polska premiere, w stacji FilmBox Premium we wrześniu 2016. Następnie zagrała, jako Elizabeth Bennet w horrorze „Duma i uprzedzenie, i zombie” parodii filmu jako Elizabeth Bennet w horrorze akcji Duma i uprzedzenie i zombie, parodii powieści „Duma i uprzedzenie” pisarki Jane Austen. Film otrzymał mieszane recenzje, ale pochwałami za aktorstwo i humor. Duma i uprzedzenie, i zombie miały swoją premierę w Los Angeles 23 stycznia 2016.

W 2017 roku zagrała w kilku dużych filmach, jak filmie kryminalnym „Baby Driver” grając kelnerkę Deborę. Zagrała u boku takich gwiazd jak Kevin Spacey i Jamie Foxx. Baby Driver zarobił łącznie 42 miliony dolary i został nominowany do Oscara. Następnie zagrała Elizabeth Layton, w filmie wojennym „Czas mroku”. Film pokazuje początki pracy Winstona Churchilla jako premiera Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Przedstawia jego odmowę zawarcia traktatu pokojowego z Niemcami w trakcie wejściu armii III Rzeszy Niemieckiej na terytorium Francji.

Lily zagrała sekretarkę premiera Winstona Churchilla. Film wśród licznych wyróżnień otrzymał sześć nominacji na 90. ceremonii wręczenia Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Tego roku zagrała w filmie „Ostatni pocałunek cesarza”. Aktorka wciela się w postać Mieke de Jong brytyjskiego agenta udającego sługę wygnanego cesarza Wilhelma II. Akcja filmu rozgrywa się w okupowanej Holandii podczas II wojny światowej. Film jest adaptacją powieści Alana Judd’s.

James zagrała młoda Donna Sheridan w kontynuacji ekranizacji musicalu Mamma Mia! (2008) pt. „Mamma Mia! Here We Go Again”. W filmie występuje między innymi Cher, Stellan Skarsgård, Pierce Brosnan, czy Meryl Streep. Film miał swoją premierę w Hammersmith Apollo w Londynie 16 lipca 2018 r. Mamo Mia! Here We Go Again otrzymał ogólnie pozytywne recenzje i kasowy sukces, zarabiając 402 miliony dolarów na całym świecie.

W 2018 roku zagrała Juliet Ashton w dramacie „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”, która jest ekranizacją powieści autorstwa Mary Ann Shaffer i Annie Barrows pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się w latach 40 na wyspie Guernsey u wybrzeży Normandii, która jest okupowana przez Niemców w czasie II WŚ. W 2020 roku zagrała panią de Winter w brytyjskim thrillerze romantycznym „Rebeka” w reżyserii Bena Wheatleya. Film jest oparty na powieści Daphne du Maurier Rebecca z 1938 roku. W 2021 roku zagrała Peggy Piggott w dramacie „Wykopaliska” wyreżyserowanym przez Simona Stone’a, opartym na powieści Johna Prestona z 2007 roku. Pod koniec 2020 roku wystapiła w roli Pameli Anderson w serialu biograficznym „Pam & Tommy” w reżyserii Craiga Gillespie. Film jest historią małżeństwa aktorki Pameli Anderson i perkusisty Mötley Crüe Tommy’ego Lee. Premiera serialu Pam & Tommy odbyła się 2 lutego 2022 roku na amerykańskiej platformie streamingowej Hulu.

 • Lily James wybrana dyskografia
 • Pogoń za miłością (2021)
 • Rare Beasts (2019)
 • Little Woods (2018)
 • Czas mroku (2017)
 • Wojna i pokój (2016)
 • Ostatni pocałunek cesarza (2016)
 • Ugotowany (2013)
 • Kopciuszek (2013)
 • Silent Treatment (2013)
 • Chemistry (2012)
 • Sprinterki (2012)
Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.