Kogo mogą dotknąć zaburzenia odżywiania?

Browse By

Zaburzenia odżywiania to nie coś, w co nastolatki z kompleksami wpadają celowo, żeby wyglądać lepiej i szczuplej. To poważny problem, który może dotknąć każdego, bez względu na wygląd, styl życia czy grubość portfela. I tak jak w przypadku innych problemów o podłożu psychicznym, pojawia się niespodziewanie, a kiedy urasta do sporych rozmiarów, jest za późno, żeby je kontrolować.

Duża presja wspiera zaburzenia

Dzieci w każdym wieku mogą być dotknięte zaburzeniami odżywiania. U nich rzadko chodzi jednak o obsesyjną potrzebę poprawy wyglądu, chociaż dotyczy to coraz młodszych osób. Przeważnie powodem w najmłodszej grupie wiekowej jest presja, którą wywołują na nich dorośli z ich otoczenia. Presja ze strony rodziców, poczucie, że ciągle musimy być najlepsi i tylko w taki sposób możemy zasłużyć sobie na miano dobrego dziecka, oczekiwania nauczycieli czy rówieśników, to wszystko bardzo niekorzystanie wpływa na psychikę młodych ludzi. W odpowiedzi mogą oni zacząć zajadać stres i uciekać w przekąski, co bezpośrednio prowadzi do problemów z odżywianiem.

Przytłoczeni zbyt dużą sławą

Zaburzenia odżywiania bardzo często dotyczą osób, które są przytłoczone sukcesami, które osiągają. Może to być sława, ale także dobrze rozwijająca się kariera zawodowa czy sukcesy w życiu prywatnym. W takich momentach pojawia się ze wszystkich stron powód do zmartwień. Strach o utrzymanie się na szczycie, konkurencja, różnego rodzaju konflikty, a co najgorsze, nagła wrogość i niechęć w naszym środowisku. Niewiele osób jest w stanie przejść przez cały ten proces bez szwanku, przeważnie zwłaszcza młodzi ludzie muszą przez takie sytuacje dawać sobie radę z różnymi problemami psychicznymi, a wśród nich często pojawiają się zaburzenia odżywiania.

Sprawdź także:

Dieta kopenhaska – jesz mało, chudniesz dużo

Problemy w życiu codziennym

Zaburzenia odżywiania mogą łączyć się z depresją i bardzo często to robią. A na depresję choruje coraz więcej osób, bez względu na ich wiek, płeć, czy zamożność. Każdy może dziś stać się jej ofiarą, a co za tym idzie, może wpaść w zaburzenia odżywiania. Najczęściej pojawiają się one jako odpowiedź na naszą złą sytuację życiową w postaci zajadania się lub wręcz przeciwnie, odmawianiu przyjmowania pełnowartościowych posiłków. Oba te scenariusze są dla nas niebezpieczne. Nieodpowiednia dieta tylko dolewa oliwy do ognia, bo depresja może się wzmagać z braku potrzebnych nam w organizmie witamin czy minerałów, które są nam niezbędne do funkcjonowania.

 

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.