Kminek zwyczajny, roślina przyprawowa i lecznicza.

Browse By

Kminek zwyczajny – aromatyczna roślina przyprawowa posiadająca właściwości lecznicze. Kminek jest rośliną dwuletnią, w Polsce występuje w stanie dzikim przy łąkach, miedzach, pastwiskach i przydrożach. Kminek jako roślina przyprawowa uprawiany jest na Żuławach i w północnej Polsce skąd eksportowany jest do Holandii i na Węgry. Właściwości kminku doceniali, już Rzymianie, przyprawiając, nim mięsa i sosy.

Kminek znany był w starożytnym Egipcie i Grecji jako środek wspierający trawienie, stosowano go powszechnie w średniowiecznej Europie – nasiona kminku z uwagi na swoje cenne właściwości nadają, się do większości potraw a jego działanie lecznicze sprawia, że chętnie po niego sięgamy w różnego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych. Owoce kminku zawierają olejek kminkowy, który jest stosowany do wyrobu wielu kosmetyków m. in. kremów, mydeł, past do zębów.

Olejek wykorzystywany jest też w ziołolecznictwie do leczenia chorób skóry np. łuszczycy, bielactwa, trądziku, w stanach zapalnych oczu i zakażeniach spojówek. Olejek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych – stosowany zewnętrznie w powierzchownych stanach zakażenia skóry działa antyseptycznie. Olejek kminkowy ma właściwości przeciwbólowe i często stosowany jest do przeciwbólowego masażu – 5 kropli olejku dodane do kremu Nivea połączone i wymieszane utworzą maść na różnego rodzaju problemy skórne np. na trądzik lub łuszczycę.

kminek w misce

Nasiona kminku bogate są w żelazo, wzmacniają układ odpornościowy, łagodzą objawy przeziębienia i grypy oraz mają właściwości antyseptyczne. Kminek jako roślina przyprawowa i lecznicza od dawna stosowany jest w medycynie ludowej oraz kuchni. Potrawy przyprawione kminkiem nabierają lekko piekącego korzennego zapachu. Nasiona kminku dodawane są do różnego rodzaju wypieków m. in. chleba, bułek, pasztecików, paluszków. Kminek jest też częstym składnikiem wódek (np. wódki kminkówki), likierów i nalewek.

Kminek dodawany jest też do ciężkostrawnych potraw zawierających dużą ilość tłuszczu, potraw z kapusty i zup np. kapuśniaku, grzybowej – dodany do potrawy ułatwia trawienie i podkreśla jej walory smakowe. Nasiona kminku dodane do potraw na bazie nasion roślin strączkowych (kapusty z grochem, fasoli, bobu) pomagają w ich trawieniu oraz zapobiegają wzdęciom i gazom. Kminek jest, aromatyczną rośliną przyprawową a jego właściwości lecznicze znajdą, zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w łagodzeniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.