Karczochy. Zapomniane i niedocenione warzywa.

Browse By

Karczochy to rośliny warzywne o niesamowicie kuszącym wyglądzie. Mają postać ciemno zielonej kuli składające się z dużej ilości łusek, a na ich czubku w okresie kwitnienia znajduję się najczęściej przepiękny fioletowy kwiat. Jadalną jego częścią jest jednakże tylko tak zwane serce karczocha czyli nic innego jak jadalne dno kwiatowe, które zostaje po oderwaniu łusek i odcięciu łodygi.
Karczoch był znany i rozpowszechniony wśród ludów Arabskich, skąd z północnej Afryki przybył do Europy i został szczególnie otoczony czcią i chętnie spożywany przez ówczesną ludność Starożytnego Rzymu. Późniejsze kraje basenu Morza Śródziemnego rozsławiły jego właściwości lecznicze na szersze kręgi innych państw europejskiego kontynentu.
Wszystko to za sprawą jego prozdrowotnych własności. Przez wiele lat był ceniony także ze względu na delikatny kremowy smak.
Co mają w sobie takiego karczochy, że coraz częściej wracają do łask kupujących i są coraz chętniej sprzedawane na bazarach?
Przede wszystkim są doskonałym źródłem takiej substancji jaką jest cynaryna. Jest to związek chemiczny który wspomaga nasz układ trawienny, przyspiesza metabolizm. Szczególnie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu nerek i układu moczowego, skutecznie wpływa pozytywnie na taki proces jak regeneracja wątroby.
Karczochy często są zalecane dla osób z taką przypadłością jak zespół jelita drażliwego, mają właściwości antywirusowe i przeciwzapalne. Są doskonałym źródłem silnych przeciwutleniaczy, stosowane są więc w profilaktyce nowotworów. Posiadają stosunkowo niski indeks glikemiczny, co za tym więc idzie są sprzymierzeńcem w walce z taką przypadłością jak cukrzyca. Kalorie w nim zawarte są znikome, więc nadmiernego ich spożywania nie muszą się obawiać osoby odchudzające się. Aby dokładnie określić jego działanie na nasz organizm, należy również zwrócić uwagę na przeciwwskazania spożywania tego warzywa. Na karczochy muszą uważać przede wszystkim osoby cierpiące na choroby nerek jaką jest przykładowo kamica nerkowa, gdyż ze względu na występujące w karczochach szczawiany mogą z czasem powodować tworzenie się kamieni nerkowych poprzez odkładający się w nerkach związek zwany szczawianem wapnia.
Warto jednak spróbować zaprowadzić to cudowne warzywo jako uzupełnienie naszej różnorodnej diety chociażby ze względu na jego subtelny smak.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.