Jennifer Lawrence

Browse By

 

Kim jest Jennifer Lawrence ?

Jennifer Shrader Lawrence urodziła się i wychowała w mieście Indian Hills, w stanie Kentucky. Jest córką Karen (z domu Koch) kierowniczki obozu harcerskiego i Gary’ego właściciela firmy budowlanej. Aktorka ma dwóch starszych od siebie braci Blaine’a i Bena. Karen wychowano na „twardą” jak jej bracia i matka nie pozwalała jej bawić się z innymi dziewczynami w przedszkolu. Lawrence kształciła się w Kammerer Middle School w Louisville.

Jennifer uważała się za odmieńca wśród rówieśników i cierpiała na nadpobudliwości i niepokój społeczny. Lawrence powiedział, że jej lęki zniknęły podczas występów na scenie i że aktorstwo dało jej poczucie spełnienia. Aktorka lubiła jeździć konno, a w szkole uprawiała hokej na trawie i koszykówkę. W czasie gdy ojciec pracował w domu występowała dla niego jako klaun lub baletnica. Gdy dorastała brała udział w różnych szkolnych musicalach i przedstawieniach kościelnych.

W wieku 14 lat w czasie rodzinnych wakacji w Nowym Jorku na ulicy została zauważona przez łowcę talentów, który zaaranżował dla niej przesłuchanie. Jej matka nie chciała pozwolić na karierę aktorską córki, ale na krótko przeniosła się z rodziną do Nowego Jorku, by mogła czytać do ról. Po swojej pierwszej występie, agenci powiedzieli, że była najlepsza. Lerson podpisała kontrakt z CESD Talent Agency, co przekonało jej rodziców do wzięcia udziału w przesłuchaniu do ról w Los Angeles. Lawrence uważała aktorstwo za jej naturalny talent. Rzuciła szkołę w wieku czternastu lat opisując się jako „samouka” i powiedziała, że jej kariera jest proritetem.

Kariera aktorska Jennifer Lawrence

Lawrence karierę aktorską rozpoczęła od niewielkiej roli w pilotażowym programie telewizyjnym Company Town (2006), który nigdy nie został wyemitowany. Wystąpiła później w kilku programach jak Monk (2006), czy Medium (2007). W 2007 roku zagrała swoją pierwszą role w serialu komediowym „Terapia domowa” jako Lauren Pearson zbuntowaną nastolatkę z rodziny mieszkającej na przedmieściach Louisville w stanie Kolorado. Już rok później u boku Kim Basinger zagrała Mariane w filmie „Granice miłości”. Została obsadzona jako nastoletnia córka bohaterki Kim Basinger , która odkrywa pozamałżeński romans swojej matki. 2008 roku za role dostała nagrodę im. Marcello Mastroianniego na Festiwalu Filmowym w Wenecji, w kategorii najlepszy debiut aktorski . Tego samego roku wystąpiła w teledysku „The Mess I Made” zespołu Parachute.

Jej przełomową rolą było zagranie w dramacie „Do szpiku kości” z 2010 roku, oparty na powieści Daniela Woodrella o tym samym tytule. Film przedstawiał ją jako 17-letnią Ree Dolly, ubogą nastolatkę z Kraina Ozark. Ree opiekuje się chorą psychicznie matką i młodszym rodzeństwem podczas poszukiwania zaginionego ojca. Produkcja zdobyła Nagrodę Główną Jury dla najlepszego filmu dramatycznego na Festiwalu Filmowym w Sundance. Aktorka otrzymała swoje pierwsze nominacje do nagrody Złoty Glob, Independent Spirit Awards, Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych czy Satelita, a 2011 roku została nominowana do Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki .

W 2011 roku zagrała razem z Antonaim Yelchina i Felicity Jones drugoplanową role w „Do szaleństwa” , romantycznym dramacie o związkach na odległość. Kenneth Turan z Los Angeles Times opisał film jako „intensywnie dopracowaną i niezwykle satysfakcjonującą historię miłosną”. Lawrence pojawia się następnie u boku Mela Gibsona i Jodie Foster w filmie „Podwójne życie”. Po dramatycznej roli w „Do szpiku kości”, Lawrence szukała czegoś mniej poważnego i tak zagrała w swoim pierwszym głośnym filmie o superbohatera „X-Men: Pierwsza klasa” (2011) — prequel serii filmów „X-Men”. Wcieliła się w postać zmiennokształtnego mutanta Mystique / Raven Darkholme.

W 2012 roku zagrała w „Igrzyskach śmierci” ekranizacji powieści książki Suzanne Collins. Lawrence wcieliła w nastoletnia bohaterkę Everdeen osadzonej w postapokaliptycznej przyszłości. Nastoletnia Everdeen po wygraniu brutalnego corocznego wydarzenia transmitowanego w telewizji dołącza do sił rebeliantów przeciwko totalitarnemu reżimowi. Aktorka miał wątpliwości, by brać udział w filmie ze względu na rozmiar filmu. Ostatecznie matka przekonała ją do wzięcia udziału w projekcie. Do roli Katniss Everdeen zaczęła ćwiczyć techniki walki wręcz, łucznictwo , czy wspinaczkę po drzewach i skałach. Igrzyska śmierci zebrały bardzo pozytywne recenzje, a szczególnie chwalona była rola Everdeena autorstwa Lawrence’a. Film stały się najbardziej dochodowym filmem i czyniąc główną bohaterką Lawrence najbardziej dochodową bohaterką akcji wszechczasów.

Jennifer Lawrence – wzrost i wiek

Aktorka urodziła się 15 sierpnia 1990  . Jennifer ma 172 cm wzrostu.

Jennifer Lawrence na Instagramie

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jennifer Lawrence (@jenniferlawrence_)

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.