Jarmuż – lecznicza i prozdrowotna roślina

Browse By

Jarmuż – lecznicza roślina warzywna pochodząca z rodziny kapustowatych. Warzywo jest dwuletnią rośliną dorastającą (w zależności od odmiany) do 1 m wysokości. Roślina znana była, już w starożytnej Grecji i Rzymie jednak w Europie jest, wciąż mało popularna. Jarmuż posiada wiele wartości odżywczych i prozdrowotnych – w Polsce do niedawna jarmuż wykorzystywany był głównie od ozdoby półmisków.

Właściwości odżywcze

Jarmuż jest cennym źródłem witamin: A, witamin z grupy B oraz witaminy C, E i K. Stanowi cenne źródło błonnika, beta-karotenu i składników mineralnych: wapnia, żelaza i magnezu. W swoim składzie zawiera też potas, fosfor i sód. Roślina ma właściwości prozdrowotne – działa przeciwzapalnie i antynowotworowo oraz ma działanie antyutleniające. Wartości odżywcze rośliny uzależnione są od sposobu uprawy oraz od obróbki przed spożyciem. Nieprzetworzone surowe warzywo spożywane w sałatkach dostarcza organizmowi najwięcej cennych składników.

Jarmuż – sposoby przyrządzania

Częścią jadalną warzywa są pierzastodzielne liście, które zawierają cenne składniki pokarmowe. Jarmuż może być spożywany na surowo w różnego rodzaju sałatkach i surówkach, dobrze komponuje się z owocami morza, mięsem i grzybami. Liście warzywa mogą być dodatkiem do zielonych koktajli i soków. Jarmuż może być podawany w zupach, zapiekankach, daniach z makaronem i naleśnikach. Przyrządzając warzywo na surowo lub blanszowane należy usunąć ze starszych liści stwardniałe części oraz usunąć żyłki.

Właściwości prozdrowotne warzywa

Jarmuż ma właściwości antynowotworowe, częste spożywanie warzywa pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym m. in. przewodu pokarmowego, żołądka, jamy ustnej i gardła, płuc. Zmniejsza ryzyko zapadalności na chorobę nowotworową gruczołu krokowego, pęcherza i odbytu. Zapobiega chorobom wieńcowym, obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Regularne spożywanie warzywa działa korzystnie w chorobach neurodegeneracyjnych m. in. w chorobie Parkinsona i Alzheimera.

Warzywo jest cennym źródłem składników o wysokiej wartości pokarmowej i może być spożywane w różnej formie. Wartości odżywcze jarmużu sprawiają, że jest on uważany za jedno z najbardziej wartościowych warzyw o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.