Jakie są najlepsze metody walki z łysieniem?

Browse By

Łupież to problem wielu osób. Kiedyś uznawano go bardziej za defekt kosmetyczny, jako łuszczenie się przesuszonej skóry. Od dawna wiadomo jednak, że łupież to choroba skóry, którą trzeba leczyć, bo nieleczona może nawet doprowadzić do wyłysienia.

Ktoś, kto stwierdzi u siebie ten problem w pierwszej chwili myśli, że kupi szampon – w końcu pełno jest takich przeciwłupieżowych w drogeriach i aptekach. Jednak nie jest to takie proste w praktyce – łupież może mieć różne podłoże i nie zawsze sam szampon, nawet najlepszy pomoże – zresztą nawet apteczne szampony mają uwagę, że po zaprzestaniu stosowania szamponu leczniczego łupież może po kilku tygodniach powrócić.

Łupież, bowiem to choroba skóry o różnych przyczynach – może to być alergia, zaburzenia hormonalne, stres, a czasami brak higieny. Tak, więc, najpierw sprawdźmy używane przez nas kosmetyki, czy to one nie są przyczyną łupieżu. Czasami drobny błąd – niedokładne spłukiwanie kosmetyków (odżywek, masek) może w efekcie doprowadzić do powstania łupieżu.

Wśród przyczyn często pomijanych można wspomnieć o stresie i przemęczeniu, co rzadko jest kojarzone z łupieżem. Łupież, który atakuje skórę głowy można podzielić na dwa rodzaje – łupież suchy, który osypuje się na głowę i sprawia tym najwięcej problemów. Drugi typ to łupież tłusty, łojotokowy. Łuski są najczęściej żółtawe, nie zawsze spadają z włosów, często tworzą ciężką powłokę na skórze głowy. Często oskarżany jest o powodowanie łysienia łojotokowego.

Leczenie łupieżu może być różne i z różnym skutkiem dla chorego przebiegać. Na pewno po stwierdzeniu, że mamy łupież warto zastosować szampony przeciwłupieżowe. Jednak, jak już wspomniano wyżej te szampony nie zawsze wystarczają – czasami łupieżem musi zająć się dermatolog, a nawet bywają sytuacje, że do walki z tym problemem przygotowuje się specjalne leki pod kątem konkretnego chorego.

Łupie może nasilać się po zabiegach fryzjerskich – nawet oskarża się, ze jest to miejsce, gdzie zarażamy się tym schorzeniem.

Jeśli nie chcemy z naszym problemem iść do lekarza pamiętajmy, że można leczenie łupieżu wspomagać różnymi kuracjami domowymi. Jednym z takich sposobów jest zrobienie peelingu z soli kamiennej – na wilgotną skórę głowy nakładamy nieco soli kamiennej i delikatnymi ruchami masujemy skórę głowy – jest to ważne, aby był to masaż, który jak każdy połączony z peelingiem spowoduje usunięcie naskórka – konieczna jest też sól kamienna, ponieważ jest grubsza, a poza tym ma wiele składników odżywczych powodujących odżywienie skóry. Następnie sól spłukujemy, a głowę myjemy szamponem przeciwłupieżowym.

Zawsze skuteczne i polecane są kosmetyki zrobione w domu z pokrzywy – można robić płukanki z naparu pokrzywy suszonej lub świeżej, ale prawdopodobnie najlepiej na włosy wpłynie sok ze świeżego korzenia pokrzywy wyciśnięty w sokowirówce – sok ten pije się po 2 łyżeczki 2 razy dziennie oraz dwa razy dziennie warto wetrzeć go w skórę głowy. Niektórzy chwalą także nalewkę z nasturcji – cały krzaczek nasturcji należy drobno posiekać i zalać mocnym spirytusem i wodą (proporcje 2: 1) – po 10 dniach nalewka jest gotowa do użycia, należy ją przecedzić – dla lepszego efektu leczniczego można dodać podczas robienia nalewki skrzyp polny oraz tatarak.

Łupież tłusty niszczy masaż – najlepiej rozciąć cytrynę na pół i taką połówką masować skórę głowy przez około 10 minut, potem umyć głowę – ta metoda zalecana jest do walki z łupieżem tłustym.

łupież we włosach

Watro oprócz miejscowego leczenia skóry wspomóc organizm odpowiednią dietą – należy jeść produkty zawierające witaminy z grupy B – drożdże, kiełki pszenicy, jaja kurze, kapustę – to bogate źródło witaminy B6 – ważnej w walce z łupieżem, pomocna jest także witamina A i E a także związki siarki, które znajdziemy w jajkach.

Pamiętać trzeba, że środki przeciwłupieżowe powinny zawierać:

  • siarkę,
  • kwas salicylowy,
  • cynk,
  • selen,
  • smołę pogazową.

Taki zestaw składników gwarantuje walkę z łupieżem i należy raczej skłaniać do kupowania kosmetyków aptecznych, które w wielu przypadkach działają jak leki (Nizoral – uważany za jeden z najskuteczniejszych szamponów leczniczych).

Nie należy ślepo jednak ufać reklamom kosmetyków zwalczających łupież, najlepiej zawsze skonsultować problem z dermatologiem – czasami uporczywy łupież wymaga badań pod kątem zmian grzybiczych.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.