Jak przeżyć burzę hormonów i nie zwariować z tłustymi włosami?

Browse By

Okres dojrzewania jest dla wielu nastolatków prawdziwym utrapieniem. Niewielu młodych ludzi przechodzi go niemal bez szwanku. Większość nastolatków boryka się z przetłuszczającą się cerą, włosami, wszechobecnym trądzikiem. Są to efekty zmian hormonalnych, jakie nastepuja w okresie pokwitania u każdego młodego człowieka. Są one konieczne, jednak niekiedy dają mnóstwo efektów ubocznych.

Przetłuszczające się włosy

W okresie dojrzewania regulacji podlegają też substancje wydzielane przez gruczoły łojowe – są one bowiem ściśle kontrolowane przez hormony. W efekcie skóra głowy wydziela dużo łoju za dużo. Następuje wiec wzmożony łojotok. Jak się on objawia? Włosy bardzo szybko po umyciu robią się nieświeże, wyglądają jak powleczone warstwą tłuszczu. Z każdym dniem upływającym od umycia włosów stają się coraz bardziej zlepione, trudniej się układają, błyszczą z daleka. Ponadto pachną zjełczałym tłuszczem. Nie jest to przyjemna ani estetyczna przypadłość. Dlatego tez niektóre nastolatki nie wyobrażają sobie dnia bez umycia włosów zanim wyjdą do szkoły. Co więcej – przetłuszczanie się włosów zwykle nie mija wraz z ustaniem dojrzewania płciowego i trwa już przez resztę życia. Oczywistym jest więc, że trzeba sobie z tym radzić, by przetłuszczające się włosy były jak najmniej uciążliwe w życiu codziennym.

Mycie i pielęgnacja

Podstawą w pozbywaniu się nadmiernego łojotoku z włosów jest właściwa ich pielęgnacja, czyli mycie i odżywianie. Gdy myjemy włosy zbyt często, wysuszamy skórę głowy, w efekcie czego czuje się ona zobowiązana do produkowania jeszcze większych ilości łoju. Innymi słowy – im częściej myjemy włosy, tym bardziej tłuste są. Jak temu zaradzić? Myc włosy nieco rzadziej. Warto zrobić sobie w czasie wolnym, na przykład w wakacje kilka dni „przetrzymania”, czyli przez kilka dni nie myc włosów. Po tym czasie umyć i znów zrobić „przetrzymanie”. Po kilku takich sesjach włosy będą się przetłuszczać nieco rzadziej. Do mycia używajmy kosmetyków, które nie wysuszają tak silnie głowy. Owszem, chodzi nam o to, by zmyć nadmiar łoju z włosów, ale nie o to, by zablokować jego produkcję. Warto przed umyciem olejować włosy. Gdy będą one odpowiednio natłuszczone, gruczoły łojowe dostaną informację o tym, że nie ma potrzeby już naturalnie ich natłuszczać.

Mimo to włosy należy myć tak często, jak tego wymagają, czyli gdy są już nieświeże. Używajmy do tego specjalnych szamponów do włosów ze skłonnością do przetłuszczania oraz takich odżywek. Uwaga – pamiętajmy o bardzo dokładnym wypłukiwaniu szamponu i odżywki z włosów, gdyż ich pozostawienie na skórze może nasilać łojotok. Nie stosujmy też nadmiaru kosmetyków do stylizacji, które mogą obciążać włosy. Także nadmierne suszenie głowy suszarką lub stosowanie prostownicy może spowodować zły efekt. Skóra włosów nadmiernie przegrzana wysusza się, co prowadzi do zwiększonego łojotoku. Dlatego najlepsze jest naturalne schnięcie i jak najmniej stylizowane fryzury.

Preparaty zmniejszające łojotok

Warto mając problemy z łojotokiem, zainteresować się także preparatami, które skutecznie go zmniejszają. Takie właściwości ma na przykład pokrzywa. Płukanką z naparu z pokrzywy wystarczy przepłukać umyte włosy po każdym myciu, by po kilku takich płukankach zauważyć efekt z jej stosowania. Poza tym włosy należy myć w letniej – nigdy nie w gorącej! – wodzie, która nie wzmaga tak pracy gruczołów łojowych. Poza tym włosy po umyciu spłukujemy tez zawsze letnia lub wręcz chłodna wodą. Można też zastosować naturalna maskę z czarnej rzodkwi. Czarną rzodkiew należy zetrzeć na tarce i taką papkę wetrzeć w umyte włosy. Po 3-4 godzinach wystarczy spłukać włosy chłodna wodą, ewentualnie umyć, by pozbyć się drażniącego zapachu. Taka kuracja świetnie pomaga na włosy nadmiernie przetłuszczające się.

Można tez wypróbować sposobu z drożdżami. Drożdże kuchenne, do kupienia w każdym sklepie spożywczym, należy rozmoczyć w ciepłym mleku. Gdy zaczną fermentować, wówczas nakładamy taką papkę na skórę głowy i po kilkunastu minutach spłukujemy. Drożdże są znane ze swych ogólnie fantastycznych właściwości na włosy, więc jest dość możliwe, że bardzo szybko pokochamy tę kurację i będziemy ją stosować regularnie, nawet gdy nadmierny łojotok ustanie.

Czasem, gdy włosy przetłuszczają się dużo bardziej niż u innych osób, niezbędna będzie pomoc dermatologa lub nawet endokrynologa. Pomogą oni za pomocą specjalnych szamponów lub innych farmaceutyków uregulować pracę hormonów i pozbyć się problemu włosów, które trzeba myć każdego dnia. Choć zabrzmi to absurdalnie, do przetłuszczających się włosów najlepiej się po prostu przyzwyczaić. Gdy problem ten nie jest zbyt drażniący, wówczas warto zaopatrzyć się w naturalne suche szampony, które pomogą szybko odświeżyć głowę w ekstremalnych przypadkach i pozwolą nie myć jej każdego dnia. Poza tym należy wdrożyć kilka przyzwyczajeń, takich jak unikanie suszenia gorącym powietrzem, prostowania, czy mycia w gorącej wodzie oraz stosowania kosmetyków do stylizacji. Gdy się o pewnych przyzwyczajeniach zapomni na dobre, również i łojotok pozwoli o sobie zapomnieć i nie będzie aż tak dokuczliwy!

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl
logo firmy handsomemen

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.