Jak ograniczyć spożycie cukru?

Browse By

Czy zdrowa dieta naprawdę musi zakładać całkowitą rezygnację z jedzenia słodyczy i innych produktów obfitujących w cukier? Czy nie ma w niej miejsca chociażby na tego jednego małego ulubionego batonika bądź niewielki kawałeczek ciasta spożyty po obiedzie u babci? Przeciętny człowiek stwierdzi, że gdy chce się schudnąć, trzeba kategorycznie usunąć z diety wszystkie te cukrowe i kaloryczne przekąski. A jednak dietetycy twierdzą coś zupełnie odwrotnego. Według nich wystarczy ten cukier ograniczyć, by tracić kilogramy i robić to z wielką łatwością (a czasem nawet i przyjemnością!).

W ograniczeniu spożycia cukru na pewno pomoże plan wszystkich posiłków. Jeżeli ktoś działa, czyli próbuje się odchudzać bez gotowego jadłospisu, sam skazuje się na porażkę, gdyż w takim wypadku łatwiej sięga się po niezdrowe pokarmy. Lepiej więc stworzyć dla siebie wartościowy jadłospis. Spokojnie można też bazować na gotowych dietach, których jest całe mnóstwo w Internecie. Nawet jeśli na polskich stronach internetowych nie znajdzie się niczego ciekawego o odpowiedniej wartości kalorycznej, wystarczy poszukać tego na stronach zagranicznych. One dają dużo więcej fantastycznych rozwiązań dietetycznych.

Jak ograniczyć spożycie? Najważniejsza jest zatem dobra rozpiska. Jeżeli jednak ktoś decyduje się na to, by samodzielnie ułożyć dla siebie odchudzającą dietę, koniecznie powinien uwzględnić w niej chociażby niewielką ilość ukochanych słodyczy. Człowiekowi trudno zrezygnować tak nagle z czegoś, co jadł przez całe swoje życie. Jeżeli od dzieciństwa był przyzwyczajany do tego, że po obiedzie musi być deser, a na weekendy trzeba upiec duże ciasto, nic dziwnego w tym, że teraz nie potrafi obejść się smakiem na widok cukrowych rzeczy. Nie powinien więc sobie całkowicie ich zabraniać. Wystarczy jeść takie rzeczy np. raz w tygodniu lub raz na miesiąc albo podczas wyjątkowych okazji.

Warto też nauczyć się przygotowywać zdrowe słodycze, które potrafią być równie smaczne jak te ze sklepu. Na ogół bazą są dla nich płatki owsiane, do których dodaje się świeże bądź suszone owoce, pełnoziarnistą mąkę, jakiś nabiał oraz orzechy. Odpowiedni poziom słodkości gwarantują natomiast daktyle. Wymoczone smakują wyśmienicie zarówno w domowych ciasteczkach, jak i całych ciastach. No i co najważniejsze – takie słodycze są bardzo zdrowe. Nawet na diecie spokojnie można je jeść.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.