Fryzury różnych subkultur

Browse By

Każda kultura wytwarza swój styl ubierania się i czesania, co ma przedstawicieli danej grupy odróżnić od innych i jednocześnie grupa ma się identyfikować ze sobą nawet, jeśli zmieni miasto czy kraj. Kultura taka dotyczy zarówno stroju, jak i włosów, które naprawdę podkreślają naszą tożsamość, kreują wizerunek.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku rej wodzili bikiniarze – bikiniarz włosy zaczesywał do tyłu, więc ta część z przodu musiała być odpowiednio długa, z tyłu włosy były przystrzyżone do linii szyi. Bikiniarze mieli typowy styl ubierania się, szerokie w ramionach marynarki z welwety, szeroki krawat kolorowe skarpety i spodnie prasowane w kant. Bikiniarze byli zabawową grupą, nosicielami nowinek szczególnie z USA.

Grupa, która przełamała pewne obyczaje raz na zawsze to hippisi – Narodziny ruchu to lata sześćdziesiąte – USA, oprócz pokojowej ideologii i tworzenia komun do wspólnego życia nastąpiła moda jakbyśmy dziś powiedzieli na unisex – mężczyźni nosili długie włosy koszule i spodnie w kwiaty lub inne bardzo kolorowe wzory.

Subkultura grypserska – tzw. git – ludzie to lata siedemdziesiąte – panował u nich kult siły, poczucia bezkarności. Ludzie tej subkultury nosili krótko obcięte włosy, podział świata na git – ludzi i frajerów oraz bezwzględne zwalczanie hippisów – łatwo było ich odróżnić po długości włosów.

Subkultura metalowa – wzorcem dla niej stała się grupa Black Sabbath – wyznacznikiem tej subkultury to czarny strój glany lub trampki i najczęściej długie włosy. Te włosy czasami bywają do pasa i są według wyznawców stylu dowodem męskości i siły.

W połowie lat 80 z muzyki Punkowo-Hardcorowej powstał Emotional, styl nazywany Emo: włosy u tej grupy to artystyczny nieład na głowie – przypominają trochę zbuntowane dzieciaki.

Punki, to subkultura kojarząca się z prowokującą fryzurą typu irokez przebiegający poprzez środek głowy (pozostała część głowy wygolona) – im irokez bardziej kolorowy tym lepiej. Strój

punka cechuje niedbałość – powstała muzyka związana z tym ruchem tzw. muzyka o charakterze anestetycznym. Kultura ta miała nasilenie w latach osiemdziesiątych, teraz zeszła na margines.

Skini a właściwie skinheadzi to subkultura narodzona w Anglii w latach sześćdziesiątych – najważniejszą sprawą były wówczas (i tak jest teraz) ogolone na łyso włosy. Skini początkowo byli grupą młodzieży robotniczej i przywiązywali ogromną wagę do społeczności lokalnej. Niektóre odłamy skinów przejawiają silny charakter nacjonalistyczny dochodzący do faszyzmu – są agresywni, biją i okaleczają z pełną świadomością.

Lata osiemdziesiąte to pojawienie się satanistów – często wiąże się ich z muzyką heavymetalową – sataniści mają swoją biblię oraz określony styl – długie włosy – najczęściej są one pomalowane na czarno. Czarne są ich stroje z odpowiednimi elementami.

Kolejna grupa to rastafarianie – w Polsce grupa subkulturowa kojarzona z Bobem Marleyem i muzyką reggae – takiego połączenia muzyki jamajskiej z elementami soulu oraz bluesa. Grupa łagodna, bez przemocy, dążąca do pełnej ekologii, włosy zazwyczaj długie dredy i kolorowe stroje akcentujące kolory flagi etiopskiej – to na cześć założyciela ruchu Ras Tafari Makkonena – etiopskiego księcia.

Dresiarze i jumacy to kolejna subkultura wyróżniająca się fryzurą i ubiorem. Te grupy żyją z działalności przestępczej, czym się chwalą i zazwyczaj mają finansowy poziom życia daleko wybiegający ponad przeciętność Cechą charakterystyczną tych grup są krótkie włosy i markowe dresy.

Subkultura gotycka to kolejna długowłosa grupa – jest to grupa, która wymaga od swoich członków słuchania muzyki gotyckiej oraz zainteresowania bycia Gotem. Początkowo była to muzyka punk rockowa teraz zbliża się do nieco mocniejszych odmian. Powiązany jest ten ruch z Leeds (UK) skąd pochodzi najwięcej grup grających tę muzykę. Często poznajemy ich po czarnym lakierze na paznokciach i czarnej szmince do ust.

Istnieje jeszcze sporo grup powiązanych ze słuchaniem określonej muzyki – Depeszowcy, subkultura fanów brytyjskiego zespołu rockowego „Depeche Mode” – wyznawcy tego ruchu noszą podobnie jak ich idole rozpuszczone niedbale długie włosy.

W latach siedemdziesiątych pojawili się YUPPIES (od angielskiego Młodzi Miejscy Profesjonaliści) – to nawet nie jakaś nieformalna grupa, ale młodzi ludzie, którzy przyjęli nowoczesny i zdrowy styl życia. Markowy garnitur nienaganna sylwetka i zawsze elegancko przystrzyżone i zadbane włosy to ich wyznacznik. Wyznacznikiem dla tej grupy jest również wysoki poziom życia.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.