Flawonoidy i katechiny w herbacie.

Browse By

Flavonoids and catechins in tea.
Herbata…można rzec…napój Bogów. A to dlatego, ze zawiera wiele cennych związków, m.in. flawonoidy i katechiny. Wymienia się wiele rodzajów herbaty: czarna, zielona, czerwona, biała, żółta. Każda ma inne właściwości, a kolor zawdzięczają właśnie tym związkom jakimi są flawonoidy.


Flawonoidy – charakterystyka
Są to polifenole znajdujące się w roślinach. Nadają im kolor i chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV. Są naszymi sprzymierzeńcami, bo mają działanie antyoksydacyjne, a więc odmładzające organizm. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo oraz korzystnie na układ krążenia. Mówi się, że najzdrowszą herbatą jest herbata zielona, w szczególności jeśli chodzi o układ krwionośny.


Katechiny – charakterystyka
Usuwają metale ciężkie w organizmu ludzkiego, oraz wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia. Ograniczają zachorowalność na choroby układu krążenia. Odchudzają, obniżają poziom cukru we krwi, działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo.


Właściwości zielonej herbaty.
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ludzie najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Zielona herbata jest przyrządzana z liści herbaty Chińskiej (Camelia chinensis). Flawonoidem występującym w tej herbacie jest kwercetyna oraz katechiny. Kwercetyna jest stosowana często w połączeniu z calcium i dostępna w sprzedaży, jako środek przeciwdziałający alergii. Katechiny obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Aby zapobiec udarowi mózgu i chorobie wieńcowej i miażdżycy, należy spożywać około 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Obniża ona również ciśnienie tętnicze i zmniejsza stan zapalny w naczyniach krwionośnych. Flawonoidy występujące w zielonej herbacie zmniejszają agregację płytek krwi co zmniejsza ryzyko zakrzepicy. Katechiny zwiększają wrażliwość komórek na insulinę, co wiąże się z obniżeniem poziomu cukru we krwi.


Konkluzja
Zielona herbata to złoty środek w dzisiejszych czasach, choć znana jest od dawien dawna. Ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Składniki herbaty są składnikiem wielu kosmetyków i kremów odmładzających dla kobiet i mężczyzn, a także kapsułek i tabletek na odchudzanie. Można powiedzieć, że jest to kultowy składnik w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, a jednocześnie nieszkodliwy, o ile nie jest stosowany w nadmiarze. Minimalizuje on ryzyko wielu chorób i stanowi alternatywę dla tradycyjnych środków farmakologicznych.

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.