Farbowanie włosów – najczęstszy zabieg kosmetyczny włosów

Browse By

Farbowanie włosów to obecnie najczęściej stosowany przez kobiety zabieg na włosach. Warto dodać, że Polki są w czołówce i najczęściej na świecie malują swoje włosy. Można uporządkować nieco wiedzę na temat farbowania włosów dzieląc ten zabieg na: – farbowanie w salonie – farbowanie domowe

Farbowanie w salonie

Farbowanie w salonie jest o tyle łatwiejsze, że to fryzjer decyduje jaką farbę wybrać. Bardzo często fryzjerzy mieszają różne kolory farb ze sobą tworząc niepowtarzalny odcień dla konkretnej kobiety. Farby profesjonalne najczęściej są bardziej trwałe, ponieważ perhydrol (woda utleniona), której używa się w salonach do aktywacji farby, jest o wiele mocniejszy niż ten, który jest dodawany do farb drogeryjnych.

Farbowanie domowe

Farbowanie domowe jest obecnie bardzo powszechne, ale efekty nie są zawsze satysfakcjonujące, a czasami można uzyskać jakiś nieoczekiwany kolor – najczęściej jest to zieleń.

Farby do samodzielnego malowania włosów

Farby do samodzielnego malowania włosów są zazwyczaj dwuskładnikowe – w jednym pojemniczku jest farba i w drugim aktywator, czyli woda utleniona.

Generalnie farby do włosów możemy podzielić na:

– farby z amoniakiem – farby bez amoniaku – szampony (pianki) koloryzujące, zmywalne – henny – farby roślinne

Najczęściej dwa pierwsze rodzaje farb znajdziemy w ofercie salonów fryzjerskich, można też skorzystać z usługi pofarbowania włosów nietrwałym szamponem koloryzującym. Natomiast do henny fryzjerzy podchodzą niechętnie, ponieważ nie zawsze udaje się uzyskać przy ich pomocy oczekiwany kolor, a sam proces trwa długo, czasami hennę trzyma się na włosach od 2 – 6 godzin, a niektóre wymagają nawet dłuższego działania – zależy to od rodzaju i koloru włosów oraz oczekiwanej zmiany.

Farby z amoniakiem

Farby z amoniakiem dają trwały kolor. Takie włosy mają najczęściej ładny połysk oraz prawie zupełnie się nie zmywają, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Amoniak jest przyjacielem koloru i jego utrzymywania się na włosach, ale nie jest przyjacielem włosów, ponieważ wysusza je i niszczy.

Farby bez amoniaku

Farby bez amoniaku zaliczane są do półtrwałych, ponieważ kolor powoli się zmywa – takie farby niwelują efekt odrostów, które są nieuniknione przy farbach z amoniakiem. Często jednak po 7-8 myciach włosów farbowanych preparatem bez amoniaku stają nijakie kolorystycznie i brak im blasku.

Na 5-8 myć starcza według zapewnień producentów używanie farb z kolorem zmywalnym, który nie pozwala na zdecydowaną zmianę barwy włosa – szampony czy pianki koloryzujące pozwalają zazwyczaj odświeżyć istniejący kolor włosów i rozjaśnia je najwyżej o 2 tony, łatwiej jest z przyciemnianiem włosów, ale też efekty nie są oszałamiające. Kolor taki zmywa się i tak jak przy farbach półtrwałych włosy tracą blask.

Na co zwracać uwagę?

Kupując jakąkolwiek z wymienionych farb do włosów, pamiętać musimy o jednym: bezwzględnie należy przestrzegać zasad użycia preparatu – wszelkie podgrzewanie włosów z farbą, przedłużanie czasu trzymania farby na włosach może bardzo zaszkodzić włosom. Należy również robić próby uczuleniowe zalecane przez producenta, bo farby to przede wszystkim silnie działająca chemia. Pamiętać należy również o zasadzie farbowania włosów z odrostami – najpierw farbę kładzie się na odrosty, a później za około 15 minut na resztę włosów.

Panie muszą również mieć świadomość, że najbardziej nietrwałe są kolory, w których podstawą jest barwa czerwona lub niebieska, czy też uzyskany przez ich połączenia fiolet. Dlatego wszelkie bakłażany, czerwienie, zimne czernie i blondy(dodany niebieski barwnik) będą wypłukiwać się nawet w widoczny sposób przy każdym myciu. Generalnie trzeba bardzo rozsądnie wybierać kolor włosów, trzeba przy tym również uwzględniać swoją karnację, problemy z cerą, zmarszczki. Decydująca jest tu również gęstość fryzury i grubość włosa – warto poczytać wszelkie informacje na ten temat zanim wybierzemy kolor dla swoich włosów.

włosy po farbowaniu

Zasady fryzjerskie

Warto też poznać parę zasad fryzjerskich, które pozwalają unikać wpadek typu zielone włosy – zielony kolor możemy otrzymać jeśli nałożymy na włosy farbę popielatą, zresztą nawet nałożenie na zimny blond (uzyskiwany poprzez dodanie niebieskiego barwnika)koloru w ciepłym blondzie, brązie, gdzie dominuje barwnik żółty również może dać efekt zielnych włosów. Pomarańczowy kolor możemy uzyskać po położeniu blondu na włosy w odcieniach czerwieni, na niektóre włosy działają niekorzystnie farby zawierające barwniki purpurowe – włosy mogą przybrać fioletowy kolor.

Istnieje dość duża liczba pań, zwolenniczek natury sięgająca po naturalne farby, czyli najczęściej jest to henna. Henna to farba uzyskiwana z rośliny lawsonii bezbronnej. Henna nie niszczy struktury włosa, zresztą nawet doskonale włosy odżywia. Należy używać henny bez chemicznych dodatków. Henna nie wnika w głąb włosa nie niszczy pigmentu, tak jak większość farb, a oblepia włos od zewnątrz. Farbowanie włosów henną wymaga czasu – zazwyczaj preparat trzeba przygotować na noc, następnie nałożyć na włosy na długie godziny. Po umyciu włosów henna jeszcze przez około trzy dni „pracuje” na włosach i dopiero po tym czasie można mówić o uzyskanym kolorze. Henna daje możliwość uzyskania różnych odcieni rudości, czerwieni i czarnego, także przy pomocy pewnej rośliny (również henny) senny można włosy rozjaśnić, ale zaledwie o 2-3 tony i sprawdza się ona raczej na jasnych włosach. Uwaga nie należy stosować chemicznych farb na włosy farbowane henną.

Istnieją jeszcze domowe sposoby wzmocnienia swojego koloru włosów przy pomocy ziół i innych roślin, na przykład rabarbaru. Płucząc włosy w naparze z szałwii szatyni mogą zmienić siwe włosy na bliskie swojemu naturalnemu kolorowi. Odpowiednio użyta kora dębu, czy skórka z owcu orzecha włoskiego da włosom głębokie odcienie brązu, a sproszkowany korzeń rabarbaru z cytryną i oliwą (kora dębu i skórka orzecha też powinna być tak używana) pomoże nam rozjaśnić włosy – trzeba bardzo uważać, bo rabarbar ma silne działanie. Te same rośliny używane w formie wywaru lub naparu do płukania włosów pogłębią jedynie naturalny kolor włosów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men
HandsomeMen

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.