Długie czy krótkie włosy?

Browse By

Długie czy krótkie włosy?

Jakie fryzury pasują mężczyznom? Warto zastanowić się nad odpowiedzią i nie mówić od razu, że długie włosy są niemęskie. Jeśli przejrzymy wiele źródeł historycznych, to okaże się, że przed wiekami długie włosy u mężczyzny były czymś jak najbardziej naturalnym i nikogo nie dziwiły. Jeśli przyjrzymy się wojowniczym ludom, takim jakby choćby Indianie to zazwyczaj nie znajdziemy tam mężczyzny o krótkiej fryzurze.

Oczywiście są niekiedy sytuacje, w których w naszej kulturze obowiązuje niepisany obowiązek posiadania przez mężczyznę krótkich i zadbanych włosów – politycy nie noszą długich, ba nawet półdługich włosów i możemy to stwierdzić oglądając różnego rodzaju spotkania, konferencje i wizyty.

W innych profesjach aż taki wymóg nie jest stosowany i tu decyzja należy do mężczyzny – determinuje to, podobnie jak często w wypadku kobiet, styl życia i rodzaj wykonywanej pracy – praca przy artykułach spożywczych niepakowanych raczej nie sprzyja długim włosom, chociaż można je sprytnie zwinąć pod czepkiem ochronnym. Długie włosy to także trudniejsza pielęgnacja – włosy takie do połowy pleców wymagają już sporo sprytu podczas mycia, a nakładanie odżywek czy balsamów staje się o wiele trudniejsze. No i jeszcze praca typu wojsko lub policja – tu regulamin nie pozwala na noszenie długich, ba nawet nieco dłuższych włosów.

Tak jak mężczyźni często podkreślają, że wolą kobiety o długich włosach, tak bardzo często kobiety deklarują, że długie włosy są owszem fajne u mężczyzny, który jest artystą – szczególnie należy tu podkreślić, że długie włosy kojarzone są z ciężką, metalową muzyką.

Kiedyś, w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku długie włosy były wyrazem buntu młodego pokolenia przeciw mieszczaństwu własnych rodziców – długie włosy kojarzyły się z ruchem hippisowskim, a ten z kolei z szeroką rozumianą wolnością.

Dla wielu młodych mężczyzn długie włosy to sposób na indywidualizm – w krótkiej fryzurze zazwyczaj wygląda się podobnie jak inni, a długie włosy dają nam możliwość odróżnienia się w tłumie – zauważcie, że długie włosy nie są nigdy identyczne, zawsze jest jakaś różnica u różnych długowłosych osobników.

kobieta i aparat

Był okres, że próbowano ośmieszyć mężczyzn z długimi włosami, z kitkami spinanymi nad karkiem – powstało nawet powiedzenie, że to trzecia płeć, która tym się odróżnia od dwóch pozostałych, że jest bezpłciowa właśnie. Oczywiście idea nie za bardzo się przyjęła, a fakt, że takie zapuszczone do pasa włosy

raczej kojarzą się z mocną rockową i metalową muzyką, co raczej skłania się ku męskim, silnym facetom. Ale długie włosy może nosić też poeta, który z kolei nie chce prezentować siły swojej męskości, a raczej odwrotnie chce podkreślić swój indywidualizm oraz brak akceptacji dla otaczającego świata,

Długie włosy muszą pasować do człowieka i jego stylu ubierania się, a także stylu życia i bycia. Każde przekraczanie granic jakiś przyzwyczajeń i norm kulturowych daje powód do dyskusji i różnych reakcji – jeszcze trzydzieści lat temu uczniowie w szkołach mieli problemy z powodu długości włosów, obawiano się, że długie włosy to złe zachowanie i łamanie norm i kodeksów. To wymuszało na młodych ludziach stosowanie różnych sztuczek – tylko, aby ukryć za długie o centymetr lub dwa kosmyki.

Obecnie długie włosy nie są już problemem – uczniowie i ich rodzice decydują jak ma wyglądać ich dziecko, moda na długie włosy została na jakiś czas przerwana przez nową modę (też budzącą sprzeciw) na ogolone bardzo krótko lub wręcz łyse głowy. Teraz nie ma jakiegoś kanonu wymuszającego modną fryzurę – spotykamy teraz ludzi łysych obok długowłosych – ani jedni, ani drudzy nie budzą ani sprzeciwu ani zainteresowania – nastała w zasadzie pełna wolność, a tak wycisza wiele złych emocji i świat obojętnieje na ludzkie dziwactwa i indywidualizm.

Długie włosy powinny być oczywiście dobrane do typu urody – są osoby, którym długie włosy zupełnie nie pasują, inni mają twarz idealnie stworzoną do długiej fryzury – odpowiedź czy nosić długie włosy mężczyzna znajdzie zaglądając w lustro – można też skorzystać z peruki, żeby zobaczyć jak realnie wygląda w długich włosach.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl
handsomen logo

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

One thought on “Długie czy krótkie włosy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.