Dlaczego wspólne jedzenie oraz planowanie posiłków z całą rodziną jest tak ważne?

Chociaż to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, nie jest to jedyny czynnik wpływający na poprawę naszego samopoczucia. Nasze środowisko społeczne, wsparcie społeczności i rodziny może również mieć na to ogromny wpływ. Chociaż wspólne jedzenie jako rodzina brzmi świetnie w teorii, może nie zawsze być możliwe do wykonania, gdyż w obecnych czasach wiele osób mnóstwo czasu spędza w pracy, domach czy na innych zajęciach poza domem.

Jednak nawet okazjonalny posiłek z rodziną może być bardzo dla nas korzystny. Oto, jak wspólne jedzenie może poprawić Twoje zdrowie:

Jedzenie razem z rodziną zapewnia lepszą jakość produktów w posiłkach

Posiłki rodzinne są powiązane z ogólnie zdrowszymi wzorcami żywieniowymi. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Adolescent Health wykazało, że obecność rodziców podczas wieczornego posiłku była związana z większym spożyciem owoców, warzyw i produktów mlecznych wśród nastolatków.

W innym badaniu obejmującym ponad 3 000 uczniów szkół podstawowych ci, którzy częściej chodzili na kolacje rodzinne, wykazali lepsze nawyki żywieniowe (spożywanie większej ilości owoców i warzyw oraz mniej tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i napojów słodzonych cukrem). Częściej spożywali też zdrową żywność w porównaniu do tych, którzy nie jedli tak często rodzinnych obiadów.

Zacieśnianie więzi rodzinnych

W obecnych czasach coraz trudniej o chwilę wolnego czasu, nawet dla rodziny. Rodzinne posiłki stanowią wspaniałą okazję do nawiązania więzi i nadrobienia zaległości, poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Co więcej, wspólne jedzenie przy stoliku bez zakłóceń zachęca do uważnego jedzenia i pomaga zapobiegać przejadaniu się.

rodzinny obiad

Zaangażowanie dzieci w przygotowywanie posiłków

Od planowania tygodniowych posiłków po zakupy spożywcze, przygotowywanie i gotowanie, posiłki rodzinne oferują członkom aktywną rolę w tym procesie. Aby zachęcić dzieci do zaangażowania, zastanów się, czy nie pozwolić im wybrać przepis, składniki lub pomóc w przygotowywaniu warzyw, ciasta lub mieszaniu zup. Dzieci mogą również na zmianę ustawiać i czyścić stół. To przygotowuje je również do zdrowych nawyków żywieniowych w swoim przyszłym życiu.

śniadanie rodzinen

 

Poprawienie relacji i zwiększenie bezpieczeństwa członków rodziny

Jedzenie wspólnie z rodziną to wspaniały sposób na zachęcenie do wypróbowania nowych potraw, ale może również poprawić relacje w rodzinie. Dzieci i dorośli zyskują większą pewność siebie, kiedy czują się potrzebni. Tworząc pozytywne otoczenie wokół posiłków z ustalonymi oczekiwaniami, wszyscy członkowie rodziny mogą zyskać bezpieczeństwo i poczucie przynależności, a także mieć coś, na co czekają. Rodzice mogą również wykorzystywać posiłki rodzinne jako okazję do zaoferowania dzieciom nagrody i zachęty.

 

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *