Dieta teksańskich strażaków – utrzyma w ryzach nasz poziom cholesterolu

Browse By

Aby szybko obniżyć zbyt wysoki poziom lipidów możemy wykorzystać ten program dietetyczny. W efekcie końcowym zapobiegniemy w ten sposób miażdżycy. Kto jest twórcą tej diety? Należy wiedzieć, że Rip Esselstyn. Jego ojciec, dr Caldwell B. Esselstyn Jr. od lat propaguje w swojej klinice leczenie dietą roślinną. Warto wiedzieć, że Rip Esselstyn, z zawodu strażak, w 2003 roku razem z dwoma kolegami po fachu postanowili zmierzyć poziom cholesterolu. Okazało się, że mają normę przekroczoną dwukrotnie. To sprawiło, że Rip Esselstyn postanowił opracować dietę, która pomoże obniżyć tak wysoki cholesterol. Na czym polega ta dieta? Polega ona na czterotygodniowym planie odżywiania. Należy wiedzieć, że dieta Engine 2 (dieta TS) oprócz mięsa eliminuje produkty przetworzone oraz sól i cukier. Jadłospis bazuje na naturalnych produktach: owocach, warzywach i roślinach strączkowych. Obfituje w błonnik i białko. W pierwszym tygodniu powinniśmy całkowicie zrezygnować z produktów mlecznych, zawierających białka mleka zwierzęcego, na przykład sery, śmietana, mleko, masło. Dozwolone są produkty fermentowane, na przykład jogurt. Należy także wybierać jak najmniej przetworzone produkty. Są zdrowsze, bardziej wartościowe, mają więcej substancji odżywczych, łatwiejsze do strawienia, lepiej przyswajane i wchłaniane. Znów w drugim tygodniu następuje całkowita eliminacja mięsa i jajek. W tym tygodniu rezygnuje się także z ryb. Należy pamiętać o tym, iż pomimo, że są one bogate w cenne kwasy omega-3, nierzadko zawierają więcej cholesterolu niż mięso. Kwasy możemy uzupełniać, łykając suplementy diety. W trzecim tygodniu powinniśmy dodatkowo zrezygnować z tłuszczu zwierzęcego i ograniczyć oleje do 1 łyżeczki dziennie (do sałaty). Natomiast w czwartym tygodniu kontynuujemy dietę eliminacyjną z trzeciego tygodnia.

A oto przykładowy jadłospis po czwartej fazie:
1). Śniadanie – jogurt z muesli i ulubionymi owocami.
2). II Śniadanie – dowolny owoc: na przykład garść borówek czy jagód, na surowo.
3). Obiad – kurczak duszony z czerwoną papryką, brązowym ryżem i mieszaną sałatą.
4). Podwieczorek – ulubione surowe warzywa: (seler naciowy, ogórek, marchew) z dipem z jogurtu i czosnkiem.
5). Kolacja – kanapka z chleba pełnoziarnistego z twarożkiem ze szczypiorkiem, rzodkiewką i pomidorem lub z awokado; zielona herbata lub kawa zbożowa.

I należy zadać pytanie – co po diecie? Należy wiedzieć, że kiedy przejdziemy cały czterotygodniowy program dietetyczny, wówczas możemy stopniowo wprowadzać niektóre produkty:
a). chudy nabiał – twarożek, jogurt, mleko, maślanka.
b). tłuste ryby morskie (na przykład mintaj, morszczuk, sola, dorsz) spożywajmy raz w tygodniu, pieczone w folii bez tłuszczu, duszone, smażone na patelni grillowej bez tłuszczu.
c). jajka – nie więcej niż 2-3 tygodniowo (chodzi również o potrawy, do których przygotowania użyto jajek).
d). drób bez skóry – spożywajmy raz w tygodniu, pieczony w folii bez dodatku tłuszczu lub duszony.

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.