Co to jest botoks (toksyna botulinowa)? Skutki uboczne botoksu

Browse By

Botoks czy botox – która wersja jest poprawna?

Wiele osób zastanawia się, która forma jest poprawna – botos czy botox? Co na ten temat mówi w ogóle słownik? Klienci widząc w serwisach internetowych czy nazwach zabiegów, zarówno słowo botox jak i botoks często nie wiedzą czy chodzi o to samo tylko różne nazewnictwo, a może są jakieś różnice?
Słowa te oznaczają to samo. Botoks to spolszczenie angielskiego słowa botox. Mają one to samo znaczenie i można je używać naprzemiennie.

Botoks – co to jest?

Czym jest botox i gdzie ma zastosowanie? Botox znany jest pod takimi nazwami jak jad kiełbasiany, toksyna botulinowa, botulinotoksyna czy botulina. Ma zastosowanie w medycynie kosmetycznej, jako środek przeciwzmarszczkowy, efektywny w przypadku zmarszczek mimicznych – tu toksyna bardziej znana jest pod nazwą botox. Podaje się go iniekcyjnie, podskórnie w pożądanym miejscu. Efekt ten utrzymuje się około pół roku.

Botoks – działanie

Powodem zmarszczek jest nadmierna aktywność mięśni w określonych częściach twarzy. Gdy otrzyma odpowiedni sygnał z włókna nerwowego mięsień kurczy się. Wstrzykując w niego botoks, nerw zaprzestaje wysyłania impulsów. Wskutek tego następuje brak aktywności mięśnia. Efekt taki trwa około pół roku, później działanie botoksu jest o wiele mniejsze.

Czy botoks zmienia rysy twarzy?

Nie, toksyna botulinowa nie powoduje zmiany rysów twarzy. Wywołuje on blokadę tak zwanych zmarszczek mimicznych, czyli dla przykładu lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami, zmarszczki poprzeczne na czole, kurze łapki. Blokada ta wygładza zmarszczki mimiczne i działa zapobiegawczo przeciw powstawaniu nowych, które w przyszłości w celu wyeliminowania trzeba będzie wypełnić kwasem hialuronowym. Niekiedy można zaobserwować przerysowany efekt w postaci sztucznych, wielkich, napompowanych policzków czy ust. Czy takie napompowane policzki lub usta to wina botoksu? Nie, to bardzo popularny mit, ponieważ toksyny botulinowej nie wstrzykuje się w te miejsca. Nienaturalne kształty ust czy duże, nienaturalne policzki powstają wskutek zbyt intensywnego wstrzykiwania preparatów z kwasem hialuronowym.

Botoks – przeciwskazania

Przeciwskazania: Ciąża, okres karmienia, dzieci poniżej 12 roku życia. Toksyny botulinowej nie należy także stosować u osób nadwrażliwych na składniki preparatu (głównie białka – albuminy), pacjentów ze schorzeniami neuromotorycznymi, schorzeniami zapalnymi skóry (zwłaszcza ropnymi – np. z trądzikiem) oraz równolegle z antybiotykami aminoglikozydowymi lub lekami rozkurczowymi.

Botoks – gdzie jest uzywany?

Botoks głównie kojarzony jest z twarzą, niemniej nie tylko tam jest stosowany.
Botoks powoduje, że rysy stają się łagodne, a także odmładza twarz. Botoks jest dla większości synonimem walki ze zmarszczkami, ale działa również na usta, okolice pod oczami, czy chociażby na włosy.

Kto stosuje botoks?

Botoks staje się coraz popularniejsze, ale niewiele gwiazd oficjalnie przyznaje się do niego. Gwiazdy, które przyznały się do jego stosowania:

 • Anna Popek
 • aktorka Katarzyna Walter
 • aktorka Janice Dickinson
 • stylista Tomasz Jacyków
 • Jenny McCarthy
 • Jennifer Aniston
 • Lisa Rinna
 • To tylko niektóre z gwiazd, o których wiadomo oficjalnie, że korzystały z tego zabiegu.

  uśmiech kobiecy

  Ile kosztuje zabieg wstrzyknięcia botoksu?

  Nie ma sztywnej ceny na ten zabieg., jednak koszt jaki trzeba będzie ponieść za wstrzyknięcie botoksu w górne partie twarzy tj. czoło poprzeczne, lwia zmarszczka i zmarszczki około oczodołowe, czyli kurze łapki, to ok. 1800 złotych.

  Koszt za korekcje dolnej partii twarzy za pomocą botoksu lub kwasu hialuronowego, to koszt rzędu 1400 złotych. W skład tej korekcji dolnej części twarzy wchodzi wygładzenie powierzchni w okolicach ust, policzków i brody.

  Kto może wykonywać zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?

  Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej może przeprowadzać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy, mimo że niekiedy widzimy ich oferty nie są odpowiednio przygotowani do tego. Trzeba wiedzieć, że preparaty, które zawierają toksynę botulinową są lekami dostępnymi na receptę. By móc bezpiecznie przeprowadzać zabieg niezbędna jest wiesza, którą zdobywa się na kursach oraz studiach.

  Botoks – co po zabiegu? Czego nie wolno robić?

  Lista rzeczy, których nie należy robić po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej

 • przez 2 dobry po zabiegu należy unikać saun czy innych miejsc, w których będziemy narażenie na duże wahania temperatury
 • kilkanaście godzin po zabiegu unikajmy mimiki twarzy
 • całą dobę należy unikać wysiłku fizycznego, w tym biegania

  całą dobę nie należy spożywać alkoholu

 • do 5 pierwszych dni po zabiegu nie należy stosować peelingów do twarzy
 • do 5 pierwszych dni po zabiegu nie należy masować twarzy
 • Gdzie wykorzystuje się również botoks?

  Toksyna botulinowa stosowana jest również w medycynie między innymi do:

 • pomaga przy problemach z migreną
 • korzystnie wpływa na bóle głowy – napięciowe i chroniczne
 • korzystnie wpływa na bóle szyi i karku – kręcz szyi i pleców
 • leczenie blizn pooperacyjnych
 • leczenie nadpotliwości
 • Jak szybko działa botoks?

  W odróżnieniu do kwasu hialuronowego, który także jest niezwykle znanym preparatem pomagającym ze zmarszczkami, na jego efekty trzeba zaczekać. Efekty widoczne są po kilku dniach, natomiast efekty stosowania kwasu hialuronowego widoczne są od razu. Dopiero po 3-4 dniach widać osłabienie mięśnia. Natomiast by zobaczyć całkowity efekt końcowy musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać 1-2 tygodnie. Nie należy więc panikować za wcześnie. Dodatkowo pacjent zwykle przychodzi na kontrolną wizytę po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

  botoks, wstrzykiwanie

  Botoks bez recepty

  W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń sprzedaży botoksu i kwasu hialuronowego. Głównym powodem jest cena. Jednak należy wiedzieć, że o ile kwas hialuronowy można kupić bez recepty, to już botoks jest sprzedawany wyłącznie na receptę. Chętnych, głównie kobiety kusi cena. Często widać ogłoszenia z ceną nawet dwa razy niższą niż w klinikach. Sprzedawcy zapewniają, że wszystko jest oryginalne, a klienci myślą, że zabieg jest niezwykle prosty i chcą to zrobić sami, na własną rękę. W praktyce bardzo często okazuje się, że jest to na przykład żel do USG. Ryzyko jest niestosowne do korzyści, dlatego zalecamy nie kupowanie botoksu na własną rękę, z niepewnych źródeł.
  Kobiety kupują w internecie kwas hialuronowy i botoks, po czym… same je sobie wstrzykują. – To z oszczędności – przyznają. Lekarze alarmują: – Ryzyko znacznie przewyższa korzyści. A zmiany mogą być nieodwracalne.
  Czym może skończyć się kupno botoksu na własną rękę?

  Może skończyć się to tragicznie – na przykład zniekształceniem twarzy. Nieodpowiednia technika podania może sprawić, że zatka się naczynie krwionośne albo nerw zostanie uciśnięty, co może doprowadzić do martwicy. Są to zmiany są już niestety nieodwracalne. Nie warto więc ryzykować zdrowia kupując botoks z nielegalnych lub wątpliwych źródeł. Samo obejrzenie filmiku z instrukcją nie wystarczy by wykonać zabieg odpowiednio, jak myśli błędnie wiele osób.

  Kwas hialuronowy wstrzykuje się śródskórnie, podskórnie lub na kość. Jeśli substancja zostanie podana za płytko, zostanie utworzony naddatek, za głęboko zaś – preparat zginie. Botoks musi by ć podawany domięśniowo. Wykwalifikowani specjaliści zdobywają wiedzę przez długi czas, nie tylko poprzez obejrzenie jednego czy dwóch filmików szkoleniowych w internecie.

  Pamiętajmy – zdrowie jest bardzo ważne i należy zastanowić się dobrze nad wyborem kliniki, a już szczególnie należy zachować ostrożność, jeśli chcemy ten zabieg przeprowadzić na własną rękę, co stanowczo odradzamy.

  Ocena
  [Suma: 1 Średnia ocena: 3]

  One thought on “Co to jest botoks (toksyna botulinowa)? Skutki uboczne botoksu”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.