Budowa i wzrost włosa – jak zbudowane są i rosną włosy?

Browse By

Budowa łosów

Włosy to giętkie włókna, które powstają jako wytwór naskórka. W ich skład w chodzi wiele związków: siarczany alkaliczne, krzemionka, żelazo, a stężenie tych składników jest zależne od koloru włosa. Budowa włosa przedstawia się tak, że każdy włos składa się z trzech warstw. Warstwa wewnętrzna nazywana jest medullą i znajduje się ona tylko w grubych, całkowicie wykształconych włosach. Środkowa warstwa jest odpowiedzialna za jego kolor oraz prawidłowy wzrost. Warstwa zewnętrzna włosa jest natomiast odpowiedzialna za ochronę go przed czynnikami zewnętrznymi. Włosy wyrastają z mieszków włosowych, których liczba jest stała już od momentu naszych narodzin. Średnio na skórze głowy znajduje się ich około 100 tysięcy. W każdej torebce włosa znajdują się również drobne połączenia nerwowe, odpowiedzialne za krążenie, a tym samym prawidłowe odżywienie włosa.

Fazy wrozstu włosa

Wzrost włosa przebiega w trzech fazach. Pierwszą z nich jest faza aktywnego wzrostu włosa i trwa około 5 lat. W tym czasie włosy rosną średnio 1cm w ciągu miesiąca. Drugim etapem we wzroście włosa jest faza spoczynku i czas jej trwania to około 3 miesiące, po czym włos przechodzi po raz kolejny w fazę wzrostu. Procesy te nie są ze sobą zsynchronizowane i włosy, które są położone obok siebie mogą być w różnej fazie cyklu wzrostu. Natomiast zazwyczaj jest tak, że około 80% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a 20% w stanie spoczynku.

Nieprawidłowości w przebiegu faz cyklu włosa

Jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu poszczególnych faz cyklu wzrostu włosa mogą prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być jednak bardzo wiele, od uwarunkowań genetycznych, po nieodpowiednią pielęgnacje czy reakcja na zażywane leki. Pod wpływem tych czynników włosy w stanie spoczynku wypadają. Bardzo ważne jest to, aby przyczyny wypadania włosów ustalić konsultując się z lekarzem specjalistą, ponieważ może on nam doradzić najbardziej odpowiednią metodę na poradzenie sobie z tym problemem.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men
HandsomeMen

Ocena
[Suma: 0 Średnia ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.