Balayage czy pasemka – oto jest pytanie

Browse By

Czym jest balayage?

Najpierw należy dokładniej zdefiniować, czym są oba zabiegi fryzjerskie – czym się one różnią od siebie, a w czym są podobne. Spróbujemy najpierw opisać czym jest balayage. Otóż, jest to zabieg polegający na nałożeniu na włosy dwóch, trzech lub więcej kolorów na pasemka, które wzajemnie się przenikają… w praktyce balayage jest o wiele trudniejszy niż wykonanie zwykłych pasemek, ponieważ fryzjer-stylista musi mieć z góry założoną jakąś koncepcję, co może i chce osiągnąć na konkretnych włosach. Bardzo ważne jest wcześniejsze zaplanowanie fryzury, by nałożona farba współgrała ze strzyżeniem włosów.

włosy

Zaleta balayage

Zaletą balayage są duże możliwości do tego, by kolorem podkreślić to co w człowieku ładne, nawet podkreślić kolor oczu. Można też używając więcej niż dwóch kolorów ukryć bardzo wiele mankamentów urody i to zarówno związanych z kształtem twarzy, jak i kolorytem skóry.. Ten sposób malowania włosów jest bardzo dobry również dla osób, które mają siwe włosy i to nawet w w stu procentach pokrywające głowę. Takie włosy można w całości pokryć balayagem lub zrobić w ten sposób że zmienić kolor na 30-40% pasemek – w tej sytuacji siwizna stanie się w pewnym sensie kolorem, który nie będzie dodawał lat – oczywiście taki balayage musi robić dobry fachowiec. Tak naprawdę dobrze zrobiony balayage powinien dać taki efekt, żeby nie było widać wyraźnie różnić między pasemkami i osoba patrząca na takie włosy miała odczucie, że to gra świateł powoduje, że włosy się mienią. Dobrze zrobiony balayage powinien być niemal niewidoczny, dopiero światło może pokazywać jego istnienie. Pasemka polegają na malowaniu części włosów jednym kolorem – jst to prostsza od balayage metoda odświeżenia włosów. Wykonuje się je w ten sposób, że na głowę zakłada się gumowy czepek mi przez dziurki w czepku wyciąga się pasemka do pomalowania. Czasami fryzjerzy decydują się na położenie na włosach dwóch kolorów nazywając to jeszcze pasemkami, chociaż według definicji dwa kolory to już balayage. Pasemkami możemy rozświetlić kolor włosów, ale również mogą one mieć kolor kontrastowy w stosunku do naszych naturalnych włosów, czasami młodzież robi sobie pasma w kolorach nietypowych dla włosów czyli fiolecie, różu, niebieskim czy zieleni. Pasemka w zależności od stylizacji mogą być jednakowej lub różnej grubości, czasami może ich być na tyle dużo, że praktycznie zmienią tonację całej fryzury, ale mogą być również nałożone tylko w niektórych miejscach i wyraźnie odcinać się od pozostałych włosów. Pasemka możemy również dopiąć do swoich włosów – robi się to tak, jak przy przedłużaniu czy też zagęszczaniu włosów, tylko w tym wypadku doczepia się o wiele mniej pasm – przeczepiając pasemka możemy je nosić aż do chwili kiedy nam się nie znudzą.

balayage na włosach

Połączenie balayage i pasemek

W niektórych salonach fryzjerskich możemy poddać się zabiegowi, który włączy w sobie elementy tradycyjnych pasemek i balayage. Zabieg ten ma za zadanie ożywić włosy i dodać im niezależnie od koloru, który nosi klientka, słonecznych refleksów. Taki zabieg wykonuje się jedynie na czubku głowy i w okolicach skroni, czyli w miejscach, które latem słońce najbardziej pozbawia włosy koloru – ten zabieg powoduje, że fryzura staje się rozświetlona i odświeżona. Ostatnio coraz częściej balayage pojawia się w postaci pasemek o kontrastowych kolorach – bo ta metoda, jak każdy sposób malowania włosów przechodzi metamorfozę. Niekiedy, jak opisano to powyżej fryzjerzy łączą swoje umiejętności w robieniu balayage i pasemek, by uzyskać coś ciekawego na głowie klientki. Coraz częściej możemy spotkać fryzjerów, którzy proponują nam, by pasemka robić jedynie na części głowy, czyli koronie i przy skroniach – daje to niemal identyczny efekt jak zrobienie pasemek na całej głowie, a nie niszczy tak włosów. Odpowiedź na pytanie balayage czy pasemka nie jest wcale taka prosta, ponieważ są to dwie zupełnie różne metody malowania włosów, inne są efekty tych metod. Wszystko zależy od typu urody, od koloru włosów – tu na pewno trudnymi klientkami są osoby mające z natury kruczoczarne włosy, u nich i balayage i pasemka wymagają silnie działających farb, a niekiedy pasma trzeba poddać dekoloryzacji , natomiast włosy blond są świetne i po balayage i z pasemkami, ponieważ one z natury mają tendencję do tworzenia się pod wpływem słońca jaśniejszych pasemek. Decydując się na jedną metodę lub drugą należy pamiętać, by oddać swoje włosy w ręce fachowca. Ktoś zapyta jak go znaleźć? Czasami wystarczy popatrzeć na klientki wychodzące z salonu, a niekiedy, gdy widzimy że ktoś ma na głowie nasz wymarzony balayage, czy też pasemka po prostu zapytać, który fryzjer tak świetnie to robi.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men
HandsomeMen

Ocena
[Suma: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.